Zavřít reklamu

Podle nejnovějších zpráv agentury Reuters vydal federální soudce předběžné nařízení, podle kterého musí Qualcomm Applu uhradit téměř jednu miliardu dolarů v platbách za patentové licenční poplatky. Nařízení vydal soudce Gonzalo Curiel z amerického okresního soudu pro Jižní Kalifornii.

Smluvní továrny, v nichž se iPhony vyrábí, podle Reuters platily Qualcommu miliardy dolarů ročně za použití příslušné patentované technologie. Mezi Qualcommem a Applem navíc existovala zvláštní dohoda, podle které zaručuje Qualcomm Applu slevu na patentových poplatcích pro iPhone v případě, že Apple nebude na Qualcomm útočit u soudu.

Apple před dvěma lety podal na Qualcomm žalobu a prohlásil, že výrobce procesorů porušil vzájemnou dohodu tím, že nedodržel slib ohledně slevy na zmíněných patentových poplatcích. Qualcomm kontroval tvrzením, že slevy utnul z toho důvodu, že Apple vybízel ostatní výrobce smartphonů k tomu, aby si stěžovali u regulačních orgánů a aby u korejské komise pro fair trade podávali „falešná a zavádějící“ prohlášení.

Soudce Curiel se v celé věci postavil na stranu společnosti Apple a nařídil Qualcommu, aby rozdíl v poplatcích Applu uhradil. Cupertinská  společnost ve svém prohlášení uvedla, že ilegální obchodní praktiky Qualcommu poškozují nejenom ji, ale také celý průmysl.

Kromě rozhodnutí soudce Curiela, které padlo tento týden, stále zůstává ve sporu Qualcomm vs. Apple mnoho nevyřešeného. Konečné rozhodnutí nepadne dříve než příští měsíc. Smluvní továrny Applu, které by za normálních okolností platily Qulacommu za patenty, spojené s iPhonem, již zadržely téměř jednu miliardu v poplatcích. Tyto pozdržené poplatky již byly započítány ve finanční uzávěrce Qualcommu.

qualcomm

„Společnost Apple již vyrovnala spornou platbu v rámci dohody proti licenčním poplatkům,“ uvedl pro Reuters Donald Rosenberg ze společnosti Qualcomm.

V San Diegu mezitím i nadále pokračuje odlišný spor mezi Qualcommem a Applem, který se zabývá porušením patentu. V tomto sporu zatím nepadlo žádné rozhodnutí.

Zdroj: 9to5Mac

Témata: , , ,
.