Zavřít reklamu

Společnost Apple čelí celosvětovému nedostatku komponent pro některé ze svých modelů tabletu iPad a počítačů MacBook Pro. Podle nové zprávy společnosti Nikkei Asia to má za následek odložení výroby produktů, dokud se situace nestabilizuje. Zpráva konkrétně zmiňuje, že produkci MacBooku Pro je bráněno kvůli nedostatku čipů montovaných na desce s plošnými spoji, a to před jejich finální montáží. To je samozřejmě klíčový krok v celém jeho výrobním procesu. Produkce iPadů je pak ovlivněna nedostatkem displejů. V reakci na nedostatek komponent tak společnost odložila své objednávky na druhou polovinu roku 2021. Produkce iPhonů by tímto zatím být ovlivněna neměla.

Jarní události se možná nedočkáme 

Všeobecně se očekává, že Apple má letos převést celé své portfolio počítačů na procesory Apple Silicon. Toto sice může zdržet uvedení nových produktů, ale na ty stávající by to vliv mít nemělo. V případě iPadů je situace stejná. Aktuálních modelů je v prodeji dostatek, možná se tak jen posouvá datum představení modelů Pro s mini-LED displeji. Toto tak může být důvodem toho, proč jsme se ještě nedočkali jarní události. Je tedy ve hvězdách, zda vůbec nějaká bude.

Zdroje z oboru a různí odborníci tvrdí, že tato zpoždění jsou známkou toho, že nedostatek čipů je čím dál vážnější a může mít ještě větší dopad na menší technologické hráče, než kterým je Apple. Ten je známý svými odbornými znalostmi v řízení jednoho z nejkomplikovanějších dodavatelských řetězců na světě a rychlostí, s jakou dokáže mobilizovat své dodavatele. To ostatně společnosti pomohlo odolávat nedostatku komponent až do této chvíle, protože výrobci automobilů a jiné elektroniky čelí globálnímu nedostatku již delší dobu.

Největší konkurent společnosti a zároveň největší světový výrobce smartphonů, Samsung Electronics, nedávno potvrdil, že nedostatek čipů může být pro společnost v období od dubna do června značně problematický. Dodal k tomu, že má ale týmy zaměstnanců, kteří nepřetržitě pracují na vyřešení tohoto problému. Jak to udělají, už nezmínil. „Skutečně nevidíme konec tohoto nedostatku komponent, a to by mohla být situace ještě horší, protože některým menším technologickým hráčům by mohly docházet některé jejich kritické zásoby,“ uvedl Wallace Gou, prezident a generální ředitel společnosti Silicon Motion. Ta je přitom výrobcem čipových řadičů flash pamětí NAND, které dodává společnostem Samsung, Western Digital, Micron, Kingston a mnoho dalším.

MacBook Pro

Příčin je více 

Dá se říci, že se toho sešlo hodně najednou a všechno souvisí se vším. V první řadě je na vině koronavirus, který jednoduše zasáhl všechno – to nejen snížením pracovních sil a omezením výroby. Pak je zde počasí. V únoru letošního roku přinutily časté zimní bouře v jinak slunném americkém Texasu společnost Samsung odstavit svou tamní továrnu na výrobu čipů. Tento konkrétní krok tak měl za následek zpoždění výroby u 5 % světových dodávek čipů používaných v chytrých telefonech a automobilech. A konečně samozřejmě nezapomeňme také Ever Given. Suezský průplav je odpovědný za 12 % světového obchodu. Jeho zablokování, které proběhlo formou uvízlé kontejnerové lodi o hmotnosti 220 000 tun, tak způsobilo zpoždění všeho, co běžně vídáme v obchodech, takže i elektroniky.

.