Zavřít reklamu

Podle spousty jablíčkářů se Apple přechodem z procesorů Intel na Apple Silicon trefil přímo do černého. Jablečné počítače si tak poměrně výrazně polepšily z hlediska výkonu, spotřeby a v případě laptopů i výdrže baterie, což jim nemůže nikdo upřít. Zároveň se tato zařízení prakticky vůbec nepřehřívají a v mnoha ohledech je náročné byť jen roztočit jejich ventilátory – pokud je tedy vůbec mají. Například takový MacBook Air je natolik úsporný, že si pohodlně vystačí s pasivním chlazením.

Na druhou stranu jim ale nelze upřít i určité nedostatky. Jak možná víte, Apple se tímto krokem rozhodl přejít na úplně jinou architekturu. To s sebou přineslo řadu ne zrovna jednoduchých výzev. Prakticky každá aplikace se tak musí připravit pro novou platformu. Fungovat každopádně dokáže i bez nativní podpory skrze rozhraní Rosetta 2, které zajistí překlad aplikace z jedné architektury na druhou, avšak tímto si zároveň ukousne trošku z dostupného výkonu. Každopádně následně je tady ještě jeden, pro někoho poměrně zásadní, nedostatek. Macy se základním čipem M1 si totiž poradí s připojením nanejvýš jednoho externího displeje (Mac mini nanejvýš dva).

Jeden externí displej nestačí

Samozřejmě spousta jablíčkářů, kteří si vystačí se základním Macem (s čipem M1), se v mnoha ohledech zcela obejde bez externího displeje. Zároveň jsou zde i skupiny uživatelů z opačného konce barikády – respektive ti, kteří byli předtím zvyklí používat například dva přídavné monitory, díky čemuž měli podstatně více místa pro svou práci. Právě tito lidé o tuto možnost přišli. Sice si přechodem na Apple Silicon (v drtivé většině případů) výrazně polepšili, jenže na druhou stranu se museli naučit fungovat trošku jinak a v oblasti pracovní plochy se tak víceméně uskromnit. Prakticky od příchodu čipu M1, který se světu představil v listopadu roku 2020, se proto neřeší nic jiného, než jestli přijde vytoužená změna.

Záblesk na lepší zítřky přišel koncem roku 2021, kdy se světu představil přepracovaný MacBook Pro ve verzi s 14″ a 16″ obrazovkou. Tento model nabízí čipy M1 Pro, nebo M1 Max, které si už dokážou poradit s připojením až čtyř externích monitorů (u M1 Max). Nyní je ale perfektní čas pro vylepšení základních modelů.

Apple MacBook Pro (2021)
Přepracovaný MacBook Pro (2021)

Přinese čip M2 vytoužené změny?

Během letošního roku by se měl světu přihlásit dost možná přepracovaný MacBook Air, v jehož útrobách se bude ukrývat nová generace čipů Apple Silicon, konkrétně tedy model M2. Ten by měl přinést o něco lepší výkon a větší úspornost, avšak stejně tak se hovoří o vyřešení zmiňovaného problému. Podle aktuálně dostupných spekulací by nové Macy měly být schopné připojení alespoň dvou externích displejů. Zdali tomu tak skutečně bude se dozvíme až při jejich představení.

.