Zavřít reklamu

Podle spousty jablíčkářů se Apple přechodem z procesorů Intel na Apple Silicon trefil přímo do černého. Jablečné počítače si tak poměrně výrazně polepšily z hlediska výkonu, spotřeby a v případě laptopů i výdrže baterie, což jim nemůže nikdo upřít. Zároveň se tato zařízení prakticky vůbec nepřehřívají a v mnoha ohledech je náročné byť jen roztočit jejich ventilátory – pokud je tedy vůbec mají. Například takový MacBook Air je natolik úsporný, že si pohodlně vystačí s pasivním chlazením.

Na druhou stranu jim ale nelze upřít i určité nedostatky. Jak možná víte, Apple se tímto krokem rozhodl přejít na úplně jinou architekturu. To s sebou přineslo řadu ne zrovna jednoduchých výzev. Prakticky každá aplikace se tak musí připravit pro novou platformu. Fungovat každopádně dokáže i bez nativní podpory skrze rozhraní Rosetta 2, které zajistí překlad aplikace z jedné architektury na druhou, avšak tímto si zároveň ukousne trošku z dostupného výkonu. Každopádně následně je tady ještě jeden, pro někoho poměrně zásadní, nedostatek. Macy se základním čipem M1 si totiž poradí s připojením nanejvýš jednoho externího displeje (Mac mini nanejvýš dva).

Jeden externí displej nestačí

Samozřejmě spousta jablíčkářů, kteří si vystačí se základním Macem (s čipem M1), se v mnoha ohledech zcela obejde bez externího displeje. Zároveň jsou zde i skupiny uživatelů z opačného konce barikády – respektive ti, kteří byli předtím zvyklí používat například dva přídavné monitory, díky čemuž měli podstatně více místa pro svou práci. Právě tito lidé o tuto možnost přišli. Sice si přechodem na Apple Silicon (v drtivé většině případů) výrazně polepšili, jenže na druhou stranu se museli naučit fungovat trošku jinak a v oblasti pracovní plochy se tak víceméně uskromnit. Prakticky od příchodu čipu M1, který se světu představil v listopadu roku 2020, se proto neřeší nic jiného, než jestli přijde vytoužená změna.

Záblesk na lepší zítřky přišel koncem roku 2021, kdy se světu představil přepracovaný MacBook Pro ve verzi s 14″ a 16″ obrazovkou. Tento model nabízí čipy M1 Pro, nebo M1 Max, které si už dokážou poradit s připojením až čtyř externích monitorů (u M1 Max). Nyní je ale perfektní čas pro vylepšení základních modelů.

Apple MacBook Pro (2021)
Přepracovaný MacBook Pro (2021) Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Přinese čip M2 vytoužené změny?

Během letošního roku by se měl světu přihlásit dost možná přepracovaný MacBook Air, v jehož útrobách se bude ukrývat nová generace čipů Apple Silicon, konkrétně tedy model M2. Ten by měl přinést o něco lepší výkon a větší úspornost, avšak stejně tak se hovoří o vyřešení zmiňovaného problému. Podle aktuálně dostupných spekulací by nové Macy měly být schopné připojení alespoň dvou externích displejů. Zdali tomu tak skutečně bude se dozvíme až při jejich představení.

Diskuze k článku

    Používám M1 MBPro13″ s 2 externími monitory. Sice přes displayLink driver a dockStation, ale jede to stabilne. MBP se nepřehřívá, a na výkonu to není videt. Nativ poteší, ale nejako extra mi to neva.

    No nevím jak moc to je problém u zařízení, které má jen 2 USBC porty a pokud chcete zařízení používat v režimu „desktop“ tzn. Zavřený noťas a třeba 2 monitory, tak musíte do jednoho USB C dát napájení a pak máte stejně jen jeden port, takže víc monitorů nemáte kam dát. eGPU na M1 nejede, takže stejně musíte jet přes nějakou dokinu a tam snad dva monitory připojíte, ne?

celý text

Čtěte více