Zavřít reklamu

V posledních týdnech se poměrně intenzivně spekuluje o příchodu rozměrově největšího MacBook Air v historii Applu. Dosavadní 13″ model má totiž doplnit 15″ stroj, kterým tak Apple konečně uspokojí všechny uživatele, kteří právě po větší velikosti základního laptopu z jeho dílny volali. Zatímco design tohoto stroje je už víceméně jistý, nad procesorem stále visí otazníky. Světem se totiž již stihly prohnat jak informace o tom, že 15″ model dostane čip M2, tak i zprávy o nasazení čipu M3. A jak se zdá, pravdivé byly do jisté míry obě. Jak je to možné?

S trochou nadsázky se dá říci, že svou možnou budoucí taktiku poodhalil Apple už v loňském roce při představení MacBooku Air M2. Na mysli máme konkrétně to, že tehdejší model M1 sice nezlevnil, ale ponechal ve své nabídce s tím, že vedle něj prodával dráž jeho vyšší verzi ve formě modelu M2. A právě tuto, byť mírně upravenou, taktiku začíná čím dál tím víc zdrojů očekávat i od 15″ modelu, jelikož se ukázala jako prodejně velmi úspěšná. Jinými slovy, 15″ MacBook Air představí velmi pravděpodobně Apple v „low cost“ variantě s čipem M2, který začne rovnou prodávat coby levnou alternativu k high-endovému modelu osazenému M3. Tentýž čip pak samozřejmě zamíří i do 13″ MacBooku Air s tím, že loňský M2 se přesune na nynější pozici M1, který Apple přestane zcela prodávat. Podtrženo, sečteno – v nabídce budou celkem čtyři MacBooky Air, které se však od sebe budou lišit primárně výkonem, sekundárně pak rozměry. Jelikož však budou k dispozici jak menší slabší, tak i menší silnější, větší slabší i větší silnější konfigurace, na své si přijde naprosto každý.

MacBook Air M2

V tuto chvíli se nicméně nabízí otázka, na jakou cenu Apple 15″ MacBook Air s M2 může ocenit, když jej bude prodávat de facto jako rok starý model, respektive jako sekundanta k němu. Budeme-li však počítat s tím, že 13″ MacBook Air M2 klesne na nynějších 29 990 Kč a 13″ MacBook Air M3 začne na 36 990 Kč, jako začal loni M2, pak lze očekávat 15″ MacBook Air M2 někde mezi těmito částkami – tedy na nějakých 33 990 Kč. Za high-endový MacBook Air M3 v 15″ variantě by si pak mohl Apple účtovat 39 990 Kč, což by mu stále zajišťovalo pořádný odskok od řady Pro a tedy nulové kanibalizování. Zda se tyto předpoklady naplní či nikoliv bychom se nicméně mohli dočkat už na letošní WWDC, na které je premiéra těchto strojů očekávaná.

.