Zavřít reklamu
iWant

MacBook Air by se měl letos dočkat svého nástupce, zprávy o jeho příchodu jsou čím dál častější

iWant

O nástupci, který nahradí stařičký a již několik let přesluhující MacBook Air, se píše snad každý rok. Největší očekávání byla předloni, kdy se o novém modelu mluvilo poměrně frekventovaně. Nový MacBook Air samozřejmě nepřišel a na obměnu této produktové řady tak stále čekáme. Už je opravdu na čase vzhledem k tomu, že se Air dočkal poslední hardwarové aktualizace loni a to nešlo o nic zásadního – Apple přestal nabízet 11″ model a zvýšil standardní kapacitu operační paměti ze 4 na 8 GB. Od počátku letošního roku se však objevují zprávy, že by to měl být právě tento rok, kdy se dočkáme nějakého posunu vpřed.

K podobným zprávám je třeba přistupovat se značnou rezervou (leckdy až skepsí). Téma nástupce MacBooku Air je poměrně vděčné a proto se vždy po nějaké době otevře. Od začátku letošního roku se však na webu objevují informace z různých zdrojů, které spekulaci o letošních nových modelech přiživují. Kromě známých analytiků se tyto informace objevují také z kuloárů subdodavatelů a je tedy možné, že se letos opravdu dočkáme.

Pokud jsou výše zmíněné informace založeny na pravdě, Apple by měl nový model představit někdy kolem poloviny tohoto roku. Některé zprávy hovoří dokonce o 2. kvartálu, to se mi však zdá poněkud nepravděpodobné – kdybychom byli dva měsíce od představení nového MacBooku, pravděpodobně by unikly nějaké informace z továrny či právě od dodavatelů. Zahraniční zdroje však tvrdí, že nástupce modelu Air dorazí a měl by stát za to.

Současný model se prodává za 999 dolarů (30 tisíc korun) s tím, že je možné si jej nakonfigurovat a zaplatit tak podstatně vyšší cenu. Novinka by měla přijít s cenovkou, která bude v základu nižší. V minulosti se mluvilo o tom, že MacBook Air nahradí 12″ MacBook v momentě, kdy výrobní náklady tohoto modelu klesnou natolik, že si bude moci Apple dovolit snížit jeho cenu. To se ani po několika letech nestalo a nedá se příliš očekávat, že se na tom něco změní. Když Apple na podzim 2016 představoval nové MacBooky Pro, údajnou náhradou za dosluhující Air měla být základní 13″ varianta s omezeným hardwarem a bez Touch Baru. Ta však dnes začíná na 40 tisících a to není částka, která by představovala dostupnou alternativu, kterou po většinu času model Air byl.

Recept na nový dostupný model není přitom vůbec komplikovaný. Oproti tomu současnému by stačilo jen vyměnit displej za něco, co odpovídá roku 2018, zmodernizovat konektivitu a případně upravit šasi tak, aby odpovídalo současnému designovému jazyku. Samozřejmostí je aktualizovaný hardware uvnitř, s tím by však žádný problém být neměl. Potenciálních zákazníků na nový Air je plno a troufám si tvrdit, že by si Apple aktualizovaným dostupným modelem velmi pomohl, co se prodejů MacBooků týče, a tím pádem rozšiřováním členské základny. Moderní a dostupný MacBook v nabídce společnosti zoufale chybí.

Zdroj: 9to5mac, Macrumors