Zavřít reklamu

Minulý týden představený MacBook Air se za dva dny dočká oficiálního zahájení prodejů. V souvislosti s ním se od představení mluví především o dvou tématech. Tím prvním je cena, kterou Apple nemálo fanoušků zaskočil, když základní konfiguraci zdražil o 200 dolarů. Tou druhou je pak otázka výkonu, kdy Apple do nového Airu osadil zdánlivě slabší procesor, než tomu bylo předtím. Právě otázka výkonu by však mohla být konečně zodpovězena.

Na konci minulého týdne se objevily první výsledky z benchmarku Geekbench, za kterými stojí pravděpodobně někdo z řady recenzentů, kteří mají nový Air od minulého týdne k dispozici. Geekbench není stoprocentně směrodatným ukazatelem výkonu, výsledky z tohoto benchmarku však mohou sloužit jako takový nástřel toho, co můžeme od nového Airu očekávat, a také jako ukazatel toho, jak se tato novinka popasuje se svými produktovými sourozenci.

Testovaný MacBook Air v konfiguraci s jediným dostupným procesorem (i5-8210Y) a 16 GB RAM dosáhl v jednovláknovém testu skóre 4 248 bodů, ve vícevláknovém pak 7 828 bodů. Pokud tyto výsledky srovnáme se zbytek současné nabídky Applu v oblasti notebooků, nejde o špatný výsledek. Předchozí MacBook Air v konfiguraci z loňského roku (se základním 1,6 GHz procesorem) dosáhl na 3 335, resp. 6 119 bodů. V obou případech tak jde o více než 25% nárůst ve výkonu.

macbookairbenchmark

Pokud výsledky nového Airu srovnáme s vrcholnou konfigurací 12″ MacBooku, Air je na tom také lépe. 12″ MacBook s procesorem i7 (1,4 GHz) dosáhl na 3 925, resp. 7 567. Zde není rozdíl tak velký, je však třeba brát v potaz několik dalších faktorů. Jednak je 12″ MacBook pasivně chlazený a procesor tak svého plného výkonu využije jen po velmi krátkou dobu (po které dojde k „throttlingu“) a druhak je konfigurace s procesorem i7 o téměř 10 tisíc dražší, než základní MacBook Air. Výsledky základní konfigurace 12″ MacBooku jsou 3 527, resp. 6 654 bodů.

Když se podíváme na druhou stranu produktové nabídky, najdeme zde MacBook Pro. Na ten nový Air pochopitelně trochu ztrácí, rozdíly však nejsou tak markantní, jak by možná někdo očekával. 13″ MacBook Pro bez Touch Baru dosahuje na 4 314, resp. 9 071 bodů. V jednovláknových úlohách je tedy Air téměř stejně rychlý, v těch vícevláknových ztrácí zhruba 13%. „Plnohodnotný“ 13″ MacBook Pro s Touch Barem dosahuje na skóre 4 504/16 464. V jednovláknových úlohách rozdíl opět příliš drastický není, naopak ve vícevláknových je MacBook Pro úplně někde jinde.

 

.