Zavřít reklamu

Po roce jsme se konečně dočkali. Při příležitosti úvodní letošní konference WWDC20 Apple představil velice očekávaný operační systém, a to konkrétně macOS 11 Big Sur. V případě tohoto systému kalifornský gigant vsadil na prosby a poznatky samotných uživatelů a přinesl vylepšený Dark Mode, předělanou aplikaci Zprávy a řadu dalších vychytávek. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

WWDC 2020
Zdroj: Apple

Apple právě představil macOS 11 Big Sur

Změna v designu

Nový oeprační systém macOS 11 Big Sur se dočkal obrovských designových změn. Podle slov Applu se jedná o největší změny v designu, a to od dob macOS X. Na první pohled můžeme vidět, že je vzhled lepší a zajímavější. Kalifornský gigant při této změně začal od těch nejmenších detailů, což dotáhl až po největší věci. Jednou z nejviditelnějších změn jsou nové symboly, změněná sada ikon a hlavně zakulacené rohy. Na nový macOS také dorazily nové zvuky a propracovanější zobrazení notifikací. Po vzoru iOS je k dispozici i ovládací panel a widgety. Elegenatní změnou si prošel také Dock, který nyní připomíná iOS.

Mac OS Big Sur
Zdroj: Apple

Parádních změn se dočkal také Finder, který je nově modernější, dokáže lépe vyhledávat a taktéž si prošel změnou designu. Pro příklad is můžeme uvést i přepracovanou horní lištu. Další na řadě byla i aplikace Mail. Ta po dlouhých letech čekání dostala jeden z nejlepších vzhledů, čímž se její používání stává intuitivnější a jednodušší.

Widgety

Widgety v novém operačním systému najdeme na pravé straně, kde je budeme moci libovolně mazat dle aplikace a případně spojovat do jednoho. Widgety jako takové nabídnou ty nejrůznější velikosti. Jedná se o parádní změnu, pomocí které si budete moci samotné panely přizpůsobit podle sebe.

Ovládací centrum

Do horního menu baru zamířila „nová“ funkce, kterou všichni dobře známe z našich iPhonů. Jedná se totiž o ovládací centrum, které značně usnadní ovládání nejdůležitějších funkcí. Skrze ovládací centrum totiž budeme moci ovládat například WiFi, Bluetooth, zvuk a ostatní nastavení.

Zprávy

Kompletního přepracování se dočkala nativní aplikace Zprávy. Jak jsme na našem magazínu již dříve prorokovali, tak právě Zprávy se nyní nově parádně přibližují verzi, kterou můžeme znát z iOS nebo iPadOS. V rámci různých vláken nyní budeme moci intuitivně vyhledávat, odpovídat na jednotlivé zprávy, připnout si vybrané konverzace a posílat Memoji.

Apple Maps

Samozřejmě se nesmělo zapomenout na změnu aplikace Mapy. Ta se dočkala stejné změny, jakou jsme mohli spatřit u iOS. Nabízí tedy kompletně nový design, možnost přidání oblíbených míst, mezi což můžeme zařadit například adresu práce, domova a ostatních. Dočkali jsme se také funkce Look Aroud, kterou bychom mohli označit za alternativu k Street View od Googlu.

Mac OS Big Sur

Mac Catalyst

Pamatuejte si na příchod skvělé technologie s názvem Project Catalyst, která umožňovala jednoduše přetvořit aplikace z iPadu pro Mac? Rok po jejím představení se dočkáváme vylepšené verze s názvem Mac Catalyst, která pro změnu funguje opačně. Tato novinka vývojářům umožní velice snadno, pixel po pixelu, předělat aplikaci a přinést ji na macOS. Apple přesně tímto způsobem dokázal přinést přepracované Zprávy, Apple Maps, Diktafon, Podcasty a Najít.

Safari

Pravděpodobně všichni jablíčkáři doslova milují nativní prohlížeč Safari, a to především díky jeho bezpečnosti, rychlosti a jednoduchosti. Obrovskou výhodou je, že v rámci jablečného ekosystému můžeme v okamžiku sdílet stránky skrze AirDrop s ostatními produkty. Z tohoto důvodu nemohlo být na Safari zapomenuto. V nové verzi operačního systému macOS 11 Big Spur se ze Safari stal bezkonkurenční prohlížeč, který se nyní pyšní nejrychlejším prohlížečem vůbec. Jedná se navíc o 50 procent rychlejší řešení, než které nabízí Google se svou aplikací Chrome. Jak je už u Applu zvykem, na soukromí svých uživatelů si přímo zakládá. Z tohoto důvodu vás Safari bude chránit proti sledování napříč weby, umožní vám kompletně zablokovat cookies a přímo vám ukáže, jak vás daná webová stránka aktuálně sleduje. Toho dosáhl Apple pomocí skvělého rozšíření.

Mac OS Big Sur
Zdroj: Apple

Do Safari navíc míří nové Web Extensions API, které usnadní vývojářům vývoj různých doplňků. To samozřejmě přináší obrovskou otázku – nebudou nás tímto způsobem moci vývojáři sledovat? Z tohoto důvodu Apple vsadil na výše zmiňovanou funkci, která vám v sekundě prozradí, jak moc vás web sleduje. Daná rozšíření navíc budete muset povolit, což vám dodá další vrstvu ochrany. Nativní prohlížeč se navíc dočkal skvělého offline překladače a nových možností pro změnu domovské obrazovky.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Nutno podotknout, že macOS 11 je prozatím k dispozici pouze pro vývojáře, veřejnost se tohoto operačního systému dočká až za několik měsíců – pravděpodobně tedy začátkem října. I přesto, že je systém určen výhradně pro vývojáře, tak existuje možnost, pomocí které si jej můžete nainstalovat i vy – klasičtí uživatelé. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak rozhodně sledujte náš magazín i nadále – již zanedlouho se zde totiž objeví návod, díky kterého si macOS 11 budete moci bez problémů nainstalovat. Už nyní vás však upozorňuji, že se bude jednat o úplně první verzi macOS 11, která bude zcela jistě obsahovat nespočet různých chyb a některé služby nebudou dost možná vůbec fungovat. Instalace tedy bude jen a jen na vaši pěst.

.