Zavřít reklamu

Po roce jsme se konečně dočkali. Při příležitosti úvodní letošní konference WWDC20 Apple představil velice očekávaný operační systém, a to konkrétně macOS 11 Big Sur. V případě tohoto systému kalifornský gigant vsadil na prosby a poznatky samotných uživatelů a přinesl vylepšený Dark Mode, předělanou aplikaci Zprávy a řadu dalších vychytávek. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

WWDC 2020
Zdroj: Apple

Apple právě představil macOS 11 Big Sur

Změna v designu

Nový oeprační systém macOS 11 Big Sur se dočkal obrovských designových změn. Podle slov Applu se jedná o největší změny v designu, a to od dob macOS X. Na první pohled můžeme vidět, že je vzhled lepší a zajímavější. Kalifornský gigant při této změně začal od těch nejmenších detailů, což dotáhl až po největší věci. Jednou z nejviditelnějších změn jsou nové symboly, změněná sada ikon a hlavně zakulacené rohy. Na nový macOS také dorazily nové zvuky a propracovanější zobrazení notifikací. Po vzoru iOS je k dispozici i ovládací panel a widgety. Elegenatní změnou si prošel také Dock, který nyní připomíná iOS.

Mac OS Big Sur
Zdroj: Apple

Parádních změn se dočkal také Finder, který je nově modernější, dokáže lépe vyhledávat a taktéž si prošel změnou designu. Pro příklad is můžeme uvést i přepracovanou horní lištu. Další na řadě byla i aplikace Mail. Ta po dlouhých letech čekání dostala jeden z nejlepších vzhledů, čímž se její používání stává intuitivnější a jednodušší.

Widgety

Widgety v novém operačním systému najdeme na pravé straně, kde je budeme moci libovolně mazat dle aplikace a případně spojovat do jednoho. Widgety jako takové nabídnou ty nejrůznější velikosti. Jedná se o parádní změnu, pomocí které si budete moci samotné panely přizpůsobit podle sebe.

Ovládací centrum

Do horního menu baru zamířila „nová“ funkce, kterou všichni dobře známe z našich iPhonů. Jedná se totiž o ovládací centrum, které značně usnadní ovládání nejdůležitějších funkcí. Skrze ovládací centrum totiž budeme moci ovládat například WiFi, Bluetooth, zvuk a ostatní nastavení.

Zprávy

Kompletního přepracování se dočkala nativní aplikace Zprávy. Jak jsme na našem magazínu již dříve prorokovali, tak právě Zprávy se nyní nově parádně přibližují verzi, kterou můžeme znát z iOS nebo iPadOS. V rámci různých vláken nyní budeme moci intuitivně vyhledávat, odpovídat na jednotlivé zprávy, připnout si vybrané konverzace a posílat Memoji.

Apple Maps

Samozřejmě se nesmělo zapomenout na změnu aplikace Mapy. Ta se dočkala stejné změny, jakou jsme mohli spatřit u iOS. Nabízí tedy kompletně nový design, možnost přidání oblíbených míst, mezi což můžeme zařadit například adresu práce, domova a ostatních. Dočkali jsme se také funkce Look Aroud, kterou bychom mohli označit za alternativu k Street View od Googlu.

Mac OS Big Sur

Mac Catalyst

Pamatuejte si na příchod skvělé technologie s názvem Project Catalyst, která umožňovala jednoduše přetvořit aplikace z iPadu pro Mac? Rok po jejím představení se dočkáváme vylepšené verze s názvem Mac Catalyst, která pro změnu funguje opačně. Tato novinka vývojářům umožní velice snadno, pixel po pixelu, předělat aplikaci a přinést ji na macOS. Apple přesně tímto způsobem dokázal přinést přepracované Zprávy, Apple Maps, Diktafon, Podcasty a Najít.

Safari

Pravděpodobně všichni jablíčkáři doslova milují nativní prohlížeč Safari, a to především díky jeho bezpečnosti, rychlosti a jednoduchosti. Obrovskou výhodou je, že v rámci jablečného ekosystému můžeme v okamžiku sdílet stránky skrze AirDrop s ostatními produkty. Z tohoto důvodu nemohlo být na Safari zapomenuto. V nové verzi operačního systému macOS 11 Big Spur se ze Safari stal bezkonkurenční prohlížeč, který se nyní pyšní nejrychlejším prohlížečem vůbec. Jedná se navíc o 50 procent rychlejší řešení, než které nabízí Google se svou aplikací Chrome. Jak je už u Applu zvykem, na soukromí svých uživatelů si přímo zakládá. Z tohoto důvodu vás Safari bude chránit proti sledování napříč weby, umožní vám kompletně zablokovat cookies a přímo vám ukáže, jak vás daná webová stránka aktuálně sleduje. Toho dosáhl Apple pomocí skvělého rozšíření.

Mac OS Big Sur
Zdroj: Apple

Do Safari navíc míří nové Web Extensions API, které usnadní vývojářům vývoj různých doplňků. To samozřejmě přináší obrovskou otázku – nebudou nás tímto způsobem moci vývojáři sledovat? Z tohoto důvodu Apple vsadil na výše zmiňovanou funkci, která vám v sekundě prozradí, jak moc vás web sleduje. Daná rozšíření navíc budete muset povolit, což vám dodá další vrstvu ochrany. Nativní prohlížeč se navíc dočkal skvělého offline překladače a nových možností pro změnu domovské obrazovky.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Nutno podotknout, že macOS 11 je prozatím k dispozici pouze pro vývojáře, veřejnost se tohoto operačního systému dočká až za několik měsíců – pravděpodobně tedy začátkem října. I přesto, že je systém určen výhradně pro vývojáře, tak existuje možnost, pomocí které si jej můžete nainstalovat i vy – klasičtí uživatelé. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak rozhodně sledujte náš magazín i nadále – již zanedlouho se zde totiž objeví návod, díky kterého si macOS 11 budete moci bez problémů nainstalovat. Už nyní vás však upozorňuji, že se bude jednat o úplně první verzi macOS 11, která bude zcela jistě obsahovat nespočet různých chyb a některé služby nebudou dost možná vůbec fungovat. Instalace tedy bude jen a jen na vaši pěst.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Proč tak šíleně vrtíte chvostem? Pak to trochu znevěrodhodňuje informace, které podáváte. Např. „Pravděpodobně všichni jablíčkáři doslova milují nativní prohlížeč Safari,“. Dle mne Safari funguje špatně, chtěl jsem ho používat, ale byl to pain.

    Teda ta až nábožná oddanost produktům Apple mi připadá směšná. Taky jejich věci používám, jsem na ně zvyklý a když máte víc jablek, tak se špatně z toho jejich ekosystému vystupuje, ale rozhodně mají spoustu chyb, jsou předražené, ne všechny jejich nativní aplikace jsou super (Safari dle mého třeba je nic moc, Mapy jsou totální průser a je vidět, kde nás (myšleno Českou republiku) tato firma má a mohl bych pokračovat dál. Proto mi fakt připadá srandovní když se někde píše, jak jejich produkty všichni milují. :-)Já teda ne. Dnes už je Apple jen další elektronická firma v řadě. Nic mimořádného kromě přepálených cen. Sorry, ale je to tak.

    Jediné plus výrobků Apple vidím dnes v podpoře starých modelů a v tom jejich ekosystému. JInak u iOS produktů snad nejhorší výdrže baterií ze všech mobilních zařízení, co se dají dnes koupit, šílené ceny a neúcta k zákazníkům (myslím tím hlavně jejich mapy, protože když už chci za telefon tady po českém volovi 20 tisíc a tvrdím, že k tomu má jako bonus hromadu apek zdarma, tak at aspon fungují). Tak a teď do mě ovečky. Bééééé :-)

celý text

Čtěte více.