Zavřít reklamu

Během vývojářské konference WWDC21 Apple odhalil nové operační systémy, mezi kterými nechyběl macOS 12 Monterey. Ten s sebou přináší vcelku zajímavé změny v podobě předesignovaného prohlížeče Safari, funkce Universal Control, vylepšení pro FaceTime, nový režim Focus a řadu dalších. Ačkoliv Apple při samotné prezentaci některé nové funkce přímo neprezentoval, nyní se zjistilo, že Macy, ve kterých tepe jablečný čip M1 (Apple Silicon), jsou ve značné výhodě. Na starších jablečných počítačích s Intelem totiž nebudou k dispozici některé funkce. Pojďme si je tedy společně stručně projít.

FaceTime a Portrétový režim – Pouze Macy s M1 budou moci při FaceTime hovorech využít takzvaný Portrétový režim, který automaticky rozmaže pozadí a nechá zvýrazněného pouze vás, ostatně stejně jako například na iPhonu. Zajímavostí pak ale zůstává, že konkurenční aplikaci pro videohovory (například Skype) s tímto problém nemají.

Live Text ve Fotkách – Zajímavou novinkou je také funkce Live Text, kterou Apple prezentoval již při odhalení systému iOS 15. Nativní aplikace Fotky totiž dokáže automaticky rozpoznat přítomnost textu na fotografiích, přičemž vám umožní s ním pracovat. Konkrétně jej budete moci zkopírovat, vyhledat a v případě telefonního čísla/e-mailové adresy kontakt přímo použít prostřednictvím výchozí aplikace. Tato funkce na macOS Monterey ale bude dostupná jen pro zařízení s M1 a bude fungovat nejen v rámci aplikace Fotky, ale také v rychlém náhledu, Safari a při tvorbě snímku obrazovky.

Mapy – Do nativních Map dorazí možnost si prozkoumat celou planetu Zemi v podobě 3D glóbusu. Zároveň bude možné si detailně prohlédnout města jako San Francisco, Los Angeles, New York, London a další.

mpv-shot0807
macOS Monterey na Mac přináší Zkratky

Object Capture – Systém macOS Monterey si poradí s předěláním série 2D snímků do podoby realistického 3D objektu, který bude optimalizován pro práci v rozšířené realitě (AR). To by měl Mac s M1 zvládnout neuvěřitelnou rychlostí.

On-device dictation – Novinka v podobě On-device dictation přináší poměrně zajímavé vylepšení, kdy se o diktování textu nebude starat server Applu, ale vše bude probíhat přímo v rámci zařízení. Díky tomu se zvýší úroveň zabezpečení, jelikož data nebudou odcházet do sítě, a zároveň se tak celý proces znatelně zrychlí. Čeština ale bohužel není podporována. Naopak si funkci užijí lidé hovořící tradiční čínštinou, angličtinou, francouzštinou, němčinou, japonštinou a španělštinou.

Naděje umírá poslední

Prozatím je ale k dispozici pouze první vývojářská beta verze operačního systému macOS 12 Monterey. Pokud tedy používáte Mac s procesorem od Intelu, tak rozhodně nezoufejte. Stále totiž existuje šance, že alespoň některé z nich Apple časem zpřístupní.

.