Zavřít reklamu

Mobilní operační systém iOS se vyvíjí dlouhá léta, kdy z něho třeba přímo vzešel iPadOS využívající větší displej tabletů Applu. Po všech těch letech, kdy zde s námi iOS je, však pořád trpí jedním zásadním nedostatkem s ohledem na aplikace Applu a to, jak k nim společnost přistupuje. 

Apple aktuálně oznámil novou službu Apple Music Classical, která právě na tento neduh iOS a nelogičnost Applu zase poukazuje. Na Classical jsme čekali poměrně dlouho, protože Apple společnost Primephonic koupil již v roce 2021 a příchod samostatné aplikace pro stream vážné hudby se očekával loni na jaře. Nakonec přišel s ročním zpožděním a jako samostatná aplikace, což je důležité poznamenat.

Samostatná aplikace 

Apple Music Classical je nová aplikace Applu, která je však založena na aplikaci Hudba. Její rozhraní bylo optimalizováno pro přítomný obsah, takže byly určité prvky, jako typografie, vyhledávání a popisy změněny. Jádro je pak stejné právě jako aplikace Hudba, která je domovem pro Apple Music. Ostatně Classical bez předplatného Apple Music využívat nepůjde.

Jenže zatímco je Hudba předinstalována na každém iPhonu a iPadu, protože je součástí systému, je Classical zcela samostatným titulem, který si můžete nainstalovat z App Store jen když chcete. Stejně tak zde na něho budou vycházet aktualizace, takže pokud Apple vydá nějaké novinky, nebudete muset aktualizovat celý systém. 

Právě toto přináší obrovské výhody, kdy hned ta první je, že nebudete muset stahovat a instalovat celou aktualizaci iOS, ale jen aplikaci, která má cca 16 MB. Apple může na cokoli reagovat ihned, a ne kvůli tomu upravovat a povyšovat verzi iOS/iPadOS. Protože bude aplikace dostupná už na iOS 15.4, bude také dk dispozici více uživatelům, kteří tím nebudou vázáni na nejnovější iOS, které už třeba na své starší iPhony nedostanou (iPhone 7, 6S atd.).

App Store je cesta 

Aplikace obecně potřebují častější aktualizace než systém, a to i jen proto, aby byly opraveny chyby a přidány některé funkce. Není to přitom v rozporu s tím, že by společnost neměla co za novinky v rámci nového systému představovat. Každoročně může na WWDC ukázat, co její aplikace dostanou, kdy pak nové verze vyjdou spolu se systémem, ale další dílčí aktualizace už budou distribuovány separátně mimo aktualizaci systému. Jednalo by se nejen o Hudbu ale třeba i Safari, které jednoduše nestíhá konkurenci v tom, jak se ta postupně vylepšuje (stejně jako problematické Podcasty). Právě webový prohlížeč Applu pak obvykle čeká celý rok, než přinese nějaké ty kýžené novinky.

Paradox je v tom i ten, že když si nějakou aplikaci Applu smažete, nainstalujete si ji znova právě z App Storu, a to i když je ta vázána na aktualizace systému. Společnost by mohla tuto strategii přehodnotit, protože by to jasně pomohlo k lepší uživatelské zkušenosti, kdy je i třeba jen kvůli drobné chybě aplikace nutné aktualizovat celý systém. Apple Music je ostatně také dostupné i na Androidu, kde je také možné jej plně aktualizovat z Google Play.

.