Zavřít reklamu

Poslechu hudby dnes doslova vévodí takzvané hudební streamovací služby. Jedná se totiž o nejkomfortnější způsob, jak si kdykoliv a odkudkoliv vychutnat oblíbenou muziku. V praxi to funguje poměrně jednoduše – za měsíční poplatek se vám zpřístupní celá knihovna dané služby, díky čemuž se můžete pustit do poslechu čehokoliv, a to od místních autorů, až po celosvětová jména nejrůznějších žánrů. V tomto segmentu aktuálně vévodí Spotify následovaný Apple Music, které dohromady zaujímají téměř polovinu celého trhu.

Jedničkou je samozřejmě Spotify s podílem kolem 31 %, čemuž služba vděčí svému jednoduchému uživatelského prostředí a bezkonkurenčnímu systému pro nabízení nové hudby či skládání playlistů. Posluchači tak mohou neustále objevovat novou hudbu, u které mají velkou šanci, že se jim bude skutečně zamlouvat. To nám ale ukazuje pouze jednu věc, aneb že je Spotify nejpoužívanější streamovací službou. Pojďme se na to nyní podívat i z trošku jiné strany. Co když totiž dojde na otázku, která hudební platforma je momentálně nejvíce inovativní a tedy i atraktivní? Právě v tomto směru totiž jednoznačně dominuje Apple s platformou Apple Music.

Apple Music v roli inovátora

Jak už jsme zmínili výše, jedničkou na trhu zůstává Spotify. Do role největšího inovátora se však pasuje právě Apple, respektive jeho platforma Apple Music. Ta totiž v poslední době zaznamenala jednu skvělou novinku za druhou, které službu posouvají o hned několik kroků vpřed a obecně tak vylepšují celkový požitek, který může předplatitel získat. První zásadní krok ze strany cupertinského giganta přišel již v polovině roku 2021, kdy došlo k představení Apple Music Lossless. Jablečná společnost tak přinesla možnost streamování hudby v bezztrátovém formátu s kvalitou zvuku Dolby Atmos, čímž potěšila všechny milovníky kvalitního audia. Po stránce kvality se tak Apple okamžitě dostal na špici. To nejlepší na tom je, že je možnost poslechu hudby v bezztrátovém formátu k dostání zcela zdarma. Jedná se o součást Apple Music a stačí vám tedy úplně běžné předplatné. Na druhou stranu je na místě zmínit, že ne každý si tuto novinku užije. Bez příslušných sluchátek se totiž neobejdete.

Spolu s příchodem bezztrátového streamování hudby přišla i podpora pro Spatial Audio neboli prostorový zvuk. Jablíčkáři si tak opět mohou užít podporované skladby v úplně novém formátu prostorového zvuku a vychutnat si tak hudební zážitek doslova naplno. Právě tato vychytávka je pro běžné posluchače podstatně důležitější, jelikož si ji můžete užít na podstatně více zařízeních, než je tomu v případě zmiňovaného bezztrátového zvuku. Není se proto čemu divit, že si posluchači prostorový zvuk nesmírně oblíbili. Více než polovina předplatitelů po celém světě totiž Spatial Audio využívá.

apple music hifi

Apple však nehodlá zastavovat, ba právě naopak. V roce 2021 totiž odkoupil známou službu Primephonic specializující se na vážnou hudbu. A po lehkém čekání jsme se konečně dočkali. V březnu 2023 totiž gigant odhalil zbrusu novou službu s názvem Apple Music Classical, která dostane svou vlastní aplikaci a posluchačům zpřístupní celosvětově největší knihovnu klasické hudby, kterou si předplatitelé budou moci vychutnat v prvotřídní kvalitě zvuku s podporou prostorového zvuku Spatial Audio. Aby toho nebylo málo, platforma také již nabídne stovky playlistů a nebude jí chybět ani biografie jednotlivých autorů či obecně jednoduché uživatelské prostředí.

Spotify zaostává

Zatímco Apple doslova přináší jednu novinku za druhou, švédský gigant Spotify v tomto bohužel zaostává. Služba Spotify už totiž v roce 2021 představila příchod zbrusu nové úrovně předplatného s označením Spotify HiFi, která má přinést podstatně vyšší kvalitu zvuku. Představení této novinky přišlo dávno před Applem a jeho Apple Music Lossless. Problém je ale v tom, že fanoušci Spotify na novinku doposud čekají. Navíc je pravděpodobné, že lidé, kteří budou mít zájem o streamování v lepší kvalitě přes Spotify HiFi, si za službu budou muset o něco připlatit, zatímco v případě Apple Music je bezztrátový zvuk dostupný každému.

.