Zavřít reklamu

Přes ne úplně jistý start to vypadá, že si hudební streamovací služba Apple Music získává své pevné místo na trhu. Služba již má podle Financial Times přes 10 milionů platících uživatelů napříč více než sto zemí světa.

Prozatím nejúspěšnějším hráčem na trhu je švédská služba Spotify, která v červnu ohlásila pokoření mety 20 milionů předplatitelů. Aktuálnější čísla zatím k dispozici nejsou, ale Jonathan Prince, šéf PR oddělení Spotify, serveru The Verge prozradil, že první pololetí roku 2015 bylo pro firmu co se týče rychlosti růstu tím vůbec nejlepším.

Spotify za prvních šest měsíců minulého roku vyrostlo o 5 milionů platících uživatelů a je tedy pravděpodobné, že nyní již má něco okolo 25 milionů předplatitelů. Takový růst je pro Spotify skvělým úspěchem, a to obzvlášť v době, kdy se o slovo na scéně hlásí i právě Apple Music od Applu.

Spotify má navíc na rozdíl od Apple Music také svou bezplatnou variantu zatíženou reklamou. Započteme-li i neplatící uživatele, Spotify aktivně využívá zhruba 75 milionů lidí, což jsou zatím čísla, ke kterým má Apple hodně daleko. I tak je ale pro Apple Music nabytí 10 milionů platících uživatelů za prvních 6 měsíců existence slušný úspěch.

Na rychlém nárůstů platících uživatelů Apple Music se jistě podepsala i možnost spustit si 3měsíční bezplatnou zkušební verzi, po jejíž uplynutí se začnou peníze za předplatné strhávat automaticky. Pokud tedy uživatel službu před uplynutím oněch 90 dní manuálně nezruší, automaticky se stane platícím uživatelem.

Podíváme-li se na konkurenci Applu a Spotify, je evidentní, že tyto dvě firmy na rychle rostoucím trhu hrají prim. Konkurenční Rdio, které čeští uživatelé mohli používat ještě před příchodem Spotify, v listopadu ohlásilo bankrot a nechalo se koupit americkou Pandorou. Francouzský Deezer v říjnu ohlásil 6,3 milionu předplatitelů. Poměrně nová služba Tidal, kterou vlastní známí světoví hudebníci v čele s raperem Jay-Z, ve stejné době ohlásila milion platících uživatelů.

Na druhou stranu je ale úspěch Applu tak trochu degradován tím, že streamování hudby roste na úkor klasického prodeje hudby, na kterém Apple slušně vydělával posledních mnoho let. Již v roce 2014 klesly podle dat Nielsen Music ve Spojených státech celkové prodeje hudebních alb o 9 procent a počet streamovaných písní naopak vzrostl o více než 50 procent. Přes služby jako Spotify si lidé tehdy přehráli na 164 miliard písní.

Cenovou politiku mají Apple Music i Spotify nastavenou stejně. U nás si za přístup k hudebnímu katalogu obou služeb zaplatíte 5,99 €, tedy přibližně 160 korun. Obě služby pak nabízejí i výhodnější rodinné předplatné. Pokud si ale Spotify předplácíte skrze iTunes a ne přímo přes web Spotify, zaplatíte za službu o 2 eura více. Spotify si takto kompenzuje třicetiprocentní podíl Applu z každé transakce provedené skrze App Store.

Zdroj: Financial Times
.