Zavřít reklamu

V pondělních odpoledních hodinách se všichni věrní fanoušci streamovací hudební služby od Applu dočkali – kalifornský gigant totiž přišel se zprávou, že na počátku června se dočkáme výrazného posunu audia. Tóny vašich oblíbených skladeb si vychutnáte ve stejné kvalitě, jako je umělci nahráli ve studiu, a to díky bezztrátovému režimu. U písní nahraných v Dolby Atmos bude k dispozici prostorový zvuk, v podstatě si tedy budete připadat, že sedíte uprostřed koncertního sálu. To vše získáte, aniž by se jakkoli zvyšovala cena předplatného, jinými slovy ke studiovým nahrávkám budou mít přístup naprosto všichni. V tomto ohledu dokázalo Apple Music výrazně setřást Tidal nebo Deezer, kteří si za lepší audio účtují. Je ale bezztrátová kvalita audia a prostorový zvuk to, co využijeme?

Bez Hi-Fi soustavy se jablíčkáři neobejdou

Jestliže v uších máte AirPody, a zároveň jste se těšili na bezztrátový režim, můžete si na něj rovnou nechat zajít chuť. AirPody totiž nedisponují potřebnými kodeky na to, aby dokázaly bezztrátový režim přehrát. Ano, ani s AirPody Max, sluchátky za 16490 Kč, si nahrávky v té nejvyšší možné kvalitě neužijete. Samozřejmě tímto textem nechci jakkoli snižovat výhody bezztrátového formátu, měl jsem možnost slyšet na kvalitní Hi-Fi soustavě či prostřednictvím profesionálních sluchátek podání hudby a rozdíl je tak markantní, že by jej zaznamenal opravdu kdokoli. Co to ale pomůže běžnému jablíčkáři, který si k iPhonu z logických důvodů ekosystému pořídí AirPody?

apple music hifi

Tohle by však asi nemuselo tolik vadit, kdyby Apple do svých iPhonů a iPadů nasazoval lepší audio kodeky. Pakliže se ale podíváme na nejnovější iPhony 12 a iPady Pro (2021), stále je v nich ten stejný zastaralý AAC kodek, který je schopný k vašim uším propouštět audio o kvalitě 256 kbit/s. Čtete dobře, 256 kbit/s, ještě horší kodek, než nabízí nejkvalitnější MP3 soubory. Jasně, například u AirPodů Max se o skvělé podání zvuku starají procesory, v žádném případě však nelze tvrdit, že je věrné. A vážně si myslíte, že audiofilové budou chtít poslouchat hudbu tak, jak ve skutečnosti nebyla nahrána? Vždyť tím si Apple vyloženě protiřečí.

Tidal zažije strmý pád, Spotify se v růstu nezastaví

Ještě jednou upozorňuji, že krok k Hi-Fi kvalitě v ceně předplatného je dle mého názoru správný a moc se těším na to, až budu moci vzít svůj iPhone, nasadit si Bluetooth sluchátka a třeba i při cestování se zaposlouchat. I kdybyste si však v současné situaci připojili k iPhonu jakékoli bezdrátové zařízení, a je jedno, jestli bude stát několik set či tisíc, bezztrátové audio vás prostě a jednoduše nenadchne. Jasně, můžete si koupit převodníky, to je ale například při cestování značně nepraktické. V dnešní uspěchané době navíc mnoho z nás nemá možnost sednout si, připojit všechny redukce, a koncentrovat se jen a pouze na hudbu.

apple music hifi

Naprosto rozumím tomu, že minorita opravdových audiofilů nyní zaplesá, nemusí si totiž připlácet za nejdražší verzi Tidalu, a s klidem mohou přejít na Apple Music. Já však v blízké budoucnosti do kvalitní audio techniky investovat rozhodně neplánuji, obzvláště v situaci, kdy si hudbu pouštím spíše jako kulisu při práci, chůzi nebo jízdě v MHD. A myslím, že to 90 % uživatelů bude mít stejně. Nepochopte mě však špatně. Rozdíly ve zvuku vnímám výrazně a vzhledem k mému hudebnímu zaměření a koncentraci převážně na sluch poznám, co je kvalitní, a co nekvalitní nahrávka. Jelikož ale žiji spíše aktivním životním stylem a hudbu poslouchám jako zpříjemnění určité činnosti, horší zvukové podání mne ve chvíli menší koncentrace na ni až tolik netrápí.

Nyní se dostáváme k dalšímu argumentu, Dolby Atmos a prostorový zvuk, který si užijete s libovolnými sluchátky. To zní na první pohled lákavě, pořád ale moc nechápu, proč by právě kvůli tomu měli ostatní uživatelé migrovat ze Spotify na Apple Music. Streamovací služba od cupertinské společnosti totiž nemá úplně vyladěné doporučování skladeb, což je pro většinu lidí asi ten nejdůležitější aspekt, proč si za programy podobného typu platí. A k čemu pak bude Dolby Atmos u hudby, která vám prostě nesedne? Hned první den, kdy novinky Apple přidá, si je s radostí vyzkouším, osobně však neočekávám takové nadšení, jakým se fanoušci jablečné společnosti prezentují. Uvidíme, s jakými produkty Apple přijde později, třeba již konečně přidá kvalitní kodeky, a za pár let budeme mluvit jinak. V současné době se ale odliv Spotify uživatelů příliš čekat nedá. Co si o tomto tématu myslíte vy? Vyjádřete se v diskuzi.

.