Zavřít reklamu

Hudební streamovací služba Apple Music běží jeden měsíc a prozatím se ji rozhodlo vyzkoušet 11 milionů uživatelů. První oficiální čísla pocházejí od Eddyho Cuea, který má Apple Music na starost. V Cupertinu jsou s dosavadními čísly více než spokojeni.

„Zatím jsme z čísel nadšení,“ prozradil pro USA Today Eddy Cue, senior viceprezident internetového softwaru a služeb, tedy i Apple Music. Cue také prozradil, že zhruba dva miliony uživatelů zvolily lukrativnější rodinný plán, kdy za 245 korun měsíčně může hudbu poslouchat až šest členů rodiny.

Ještě dva měsíce ale budou moci všichni tito uživatelé využívat Apple Music zcela zdarma, a to v rámci tříměsíční akce, během níž chce kalifornská firma přilákat co nejvíce lidí. Inkasovat od nich peníze za streamování hudby začne až poté.

Pokud by se ale podařilo většinu z 11 milionů uživatelů překlopit v předplatitele, až zkušební lhůta vyprší, zaznamenal by Apple poměrně slušný úspěch, minimálně z pohledu konkurence. Spotify, které je na trhu již dlouhé roky, totiž aktuálně hlásí 20 milionů platících uživatelů. Apple by měl po pár měsících polovinu.

Na druhou stranu má Apple na rozdíl od švédské firmy díky iPhonům, iTunes a statisícům registrovaných platebních karet přístup k mnohem většímu objemu lidí, a tak se objevují i hlasy, že by číslo mohlo být výrazně vyšší. V Applu si uvědomují, že ještě stále mají na čem pracovat. Jednak z hlediska propagace, jednak z hlediska fungování služby samotné.

„Příjemně šokován“ byl z nástupu Apple Music také Jimmy Iovine, který přišel do Applu po jeho akvizici Beats, kde s Dr. Dre vybudoval streamovací službu Beats Music, pozdější základ právě pro Apple Music. U ní je ale nadále potřeba vyřešit mnoho překážek.

„Mnoha lidem mimo Spojené státy stále musíte vysvětlovat, co to je a jak to funguje,“ vysvětluje Iovine. „Kromě toho je tu problém s vypořádáním se s tisíci lidí, kteří za hudbu nikdy neplatili a kterým musíme ukázat, že nabízíme něco, co dokáže vylepšit jejich životy,“ upozornil Iovine na problém, se kterým se potýkají i konkurenti v čele se Spotify. To stále využívá mnohem více uživatelů bezplatně s vloženými reklamami, podobný formát ale Apple poskytovat nebude.

Nejde ovšem jen o cílení na nové zákazníky, ale také o starání se o ty stávající, kteří se již k Apple Music přihlásili. Ne všichni totiž při přechodu na streaming zaznamenali úplně hladký proces – docházelo k duplikování skladeb, mizení těch ze stávajících knihoven apod. „Jsme si vědomi, že někteří měli problémy, a nenávidíme, že je zklamáváme, ale vydáváme aktualizace, jak nejrychleji je to možné, abychom vše vyřešili,“ ujistil Eddy Cue.

Jeden z nejvyšších manažerů Apple pro USA Today pak prozradil ještě jedno číslo: v červenci se v App Storu nakupovalo za 1,7 miliardy dolarů. Velkou zásluhu na rekordních číslech měla Čína a vývojářům tak bylo k červenci letošního roku vyplaceno již 33 miliard dolarů. Koncem roku 2014 to bylo 25 miliard.

Zdroj: USA Today

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Z coho je nadseny? Z toho obrovskeho mnozstva vsetkych iPodov, iPadov, iPhonov, Macov kde je Apple Music predinstalovane dokazali vytazit len 11 milionov kde navyse ziaden zakaznik za to nezaplatil ani cent. Navyse ludia uz teraz stracaju zaujem kvoli neprehladnosti a bugom. Co bude ked sa zacne platit? Uzasna schopnost vytazit obrovske pozitiva z nicoho.

    To číslo je průšvih obřích rozměrů. Apple Music se objevilo v hudebním přehrávači všech uživatelů iPhonů, iPadů, iPodů Touch a na Macích… Z těch X set milionů lidí si to 11 milionů ozkoušelo. Navíc osobně znám několik lidí, kteří Apple Music zkusili, ale ani jednoho, komu by se to líbilo… Jsem vážně zvědavý na ta čísla po testovacím období.

    Jinak co si myslím, že byla chyba, je nutnost rovnou odklepnout automatické prodlužování. Několik kolegů/kolegyň v práci si to neaktivovalo právě z toho důvodu. Nechce se jim dohledávat, kde to zrušit. A zároveň nechtějí za něco po třech měsících platit jen proto, že to zapomněli zrušit. Jasně, je to o lenosti. Ale pokud takhle budou uvažovat miliony lidí, tak je to pro Apple docela problém.

celý text

Čtěte více.