Zavřít reklamu

Apple nám představil nové 14 a 16“ MacBooky Pro spolu s novými stolními počítači Mac mini. I když říkáme, že jsou nové, těch změn tam zas tolik není. Po stránce vzhledu je nenajdete, po stránce výkonu ale už ano. A i když je zde nárůst výkonu evidentní, konektivita s externími monitory možná trochu. 

Oproti Macu mini a třeba Macu Studio jsou MacBooky Pro přenosnými počítači, od kterých se tak nějak očekává, že je bude jejich uživatel, tedy s největší pravděpodobností profesionál, potřebovat čas od času propojit s externím displejem tak, aby měl lepší přehled o své činnosti. MacOS pak nabízí skvělou práci s více okny, takže je pak při více monitorech vaše produktivita efektnější. Jenže co se počtu připojených externích monitorů týče, nové čipy je nikam neposouvají, i když se zlepšuje rozlišení, protože zatímco předchozí generace nabízela HDMI 2.0, tak ta nová se chlubí HDMI 2.1.

M1 

  • Podpora pro jeden externí displej 

M1 Pro 

  • Podpora pro dva externí displeje  

M1 Max 

  • Podpora pro 4 externí displeje (MacBook Pro)  
  • Podpora pro 5 externích displejů (Mac Studio)  

M1 Ultra 

  • Podpora pro 5 externích displejů 

M2 

  • Podpora pro jeden externí displej 

M2 Pro 

  • Podpora pro dva externí displeje 

M2 Max 

  • Podpora pro 4 externí displeje 

Pokud jde o srovnání čipů M1 a M2, není zde žádný posun, protože oba zvládnou jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz. Čip M2 Pro zvládne až dva externí displeje s rozlišením až 6K a obnovovací frekvencí 60 Hz připojené přes Thunderbolt nebo jeden externí displej s rozlišením až 6K a obnovovací frekvencí 60 Hz připojený přes Thunderbolt a jeden externí displej s rozlišením až 4K a obnovovací frekvencí 144 Hz připojený přes HDMI. Dále jeden externí displej s rozlišením 8K a obnovovací frekvencí 60 Hz nebo jeden externí displej s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 240 Hz připojený přes HDMI.

M2 Max podporuje až čtyři externí displeje, kdy z toho mohou být tři externí displeje s rozlišením 6K a obnovovací frekvencí 60 Hz připojené přes Thunderbolt a jeden externí displej s rozlišením až 4K a obnovovací frekvencí 144 Hz připojený přes HDMI. V případě připojení tří displejů umí až dva s rozlišením 6K a obnovovací frekvencí 60 Hz připojené přes Thunderbolt a jeden externí displej s rozlišením až 8K a obnovovací frekvencí 60 Hz nebo jeden externí displej s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 240 Hz připojený přes HDMI. 

U čipu M1 Ultra, který je však součástí zatím jen počítače Mac Studio, je přítomna podpora pro až čtyři Pro Display XDR (rozlišení 6K při 60 Hz) přes USB‑C a jeden 4K displej (rozlišení 4K při 60 Hz) přes HDMI.

Nové MacBooky bude možné koupit zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.