Zavřít reklamu

Společnost Interbrand každý rok zveřejňuje seznam, na kterém je umístěno sto nejhodnotnějších společností světa. Prvenství v tomto žebříčku se už pět let nemění, neboť již od roku 2012 mu vládne Apple, a to se značným náskokem vůči druhému místu, a obrovským skokem oproti ostatním dále v seznamu. Ze společností v TOP 10 Apple za poslední rok povyrostl nejméně, i to ovšem společnosti s přehledem stačilo na to, aby si prvenství udržela.

Interbrand na první příčku umístil Apple především z toho důvodu, že hodnotu společnosti ocenili na 184 miliard dolarů. Na druhém místě se umístil Google, který byl ohodnocen částkou 141,7 miliardy dolarů. S velkým odskokem následuje Microsoft (80 miliard dolarů), Coca Cola (70 miliard dolarů) a první pětici uzavírá Amazon s hodnotou 65 miliard dolarů. Jen tak pro zajímavost, na posledním místě se nachází společnost Lenovo s hodnotou 4 miliard dolarů.

Co se týče růstu či propadu, Apple si polepšil o slabé tři procenta. V žebříčku se však nachází skokani, kteří si meziročně polepšili dokonce o desítky procent. Příkladem může být například společnost Amazon, která se umístila na pátém místě a oproti loňsku si polepšila o 29%. Ještě lépe si vedl Facebook, který skončil osmý, avšak s růstem hodnoty o 48%. Jednalo se o zdaleka nejlepší výsledek, mezi účastníky žebříčku. Naopak nejvíc ztratila společnost Hewlett Packard, který ztratila 19%.

Metodologie měření hodnoty jednotlivých společností nemusí zcela odpovídat reálnému stavu. Analytici ze společnosti Interbrand mají své vlastní metody, dle kterých jednotlivé firmy poměřují. Proto se může zdát hodnota 184 miliard dolarů nízká, když se v posledních měsících mluví o tom, že by se Apple mohl stát první firmou na světě, jež bude ohodnocena bilionem dolarů.

Zdroj: Cultofmac

.