Zavřít reklamu

Společnost Apple překonala počátkem června roku 2013 významný milník v historii svého operačního systému iOS. App Store pro iOS v té době slavil páté výročí od dob spuštění svého provozu, a výdělek vývojářů aplikací dosáhl hranice deseti miliard dolarů. Ředitel firmy Tim Cook tuto skutečnost slavnostně oznámil v průběhu vývojářské konference WWDC 2013, a dodal, že oproti předchozímu roku se příjem vývojářů z iOS App Storu zdvojnásobil.

Cook v průběhu konference mimo jiné také prozradil, že výdělek vývojářů z iOS App Storu je třikrát vyšší, než příjem z App Storů pro všechny ostatní platformy dohromady. Díky úctyhodným 575 milionům uživatelských účtů, které v té době byly registrovány v App Storu, měla společnost Apple k dispozici více platebních karet než kterákoliv jiná společnost na internetu. V App Storu bylo v té době dostupných 900 tisíc aplikací, počet stažení dosáhl celkem 50 miliard.

Pro společnost Apple se jednalo o velmi výrazný úspěch. Když App Store v červenci roku 2008 oficiálně otevřel své virtuální brány, přílišné podpoře ze strany Applu se netěšil. Stevu Jobsovi se původně myšlenka online obchodu s aplikacemi nezamlouvala – tehdejší šéf Applu nebyl nadšený z představy, že by uživatelé měli mít příležitost ke stahování a používání aplikací třetích stran. Svůj názor změnil ve chvíli, kdy se ukázalo, kolik vlastně App Store může cupertinské společnosti vydělat. Firma si totiž účtovala 30% provizi z každé prodané aplikace.

Letos slaví App Store dvanáct let od doby svého spuštění. Společnost Apple vyplatila vývojářům již více než 100 miliard dolarů, a online obchod s aplikacemi pro iOS zařízení přiláká týdně okolo 500 milionů návštěvníků. App Store byl překvapivě výdělečným i v průběhu koronavirové krize.

.