Zavřít reklamu

Včera Apple oznámil výsledky prvního kvartálu 2012. Zisk za poslední tři měsíce je nejvyšší za celou existenci Applu. Nárůst oproti minulému kvartálu činí téměř 64 %.

Apple si v uplynulém čtvrtroce přišel na rekordních 46,33 miliardy amerických dolarů, z toho 13,06 miliard je čistý zisk. Pro srovnání – v loňském roce si vydělal „pouze“ 27,64 miliard dolarů. Nutno podotknout, že tento kvartál je nejsilnější díky vánočním prodejům.

Nejvíce se podle předpokladů prodalo iPhonů, počet prodaných kusů se vyšplhal až na 37,04 milionů kusů, což je oproti minulému kvartálu, kdy byl představen iPhone 4S, nárůst o 128 %. Nárůst prodejů zaznamenal i iPad, kterého se prodalo 15,43 milionů kusů, což je téměř o tři miliony více než v minulém čtvrtletí (11,12 milionů kusů). Pokud bychom prodej iPadu srovnali s prvním kvartálem minulého roku, je zde nárůst celých 111 %.

Ani Macům se nevedlo špatně. V prodejích nejvíce vedl MacBook Air a celkově se prodalo 5,2 milionů počítačů Mac, což je zhruba nárůst o 6 % oproti minulému čtvrtletí a o 26 % oproti loňskému roku. Nedařilo se pouze hudebním přehrávačům iPod, jejíchž prodejní čísla spadla z loňských 19,45 milionů na 15,4 milionů, což je roční pokles o 21 %.

Nižší prodeje iPodů jsou způsobené především částečným přesycením trhu s přehrávači, na kterých beztak Apple dominuje (70 % trhu) a částečně zde kanibalizuje i iPhone. Navíc Apple v loňském roce nepředvedl žádný nový iPod, pouze aktualizoval firmware iPod nano a uvedl bílou variantu iPodu touch. Nepomohla ani snížená cena přehrávačů.

Výkonný ředitel Applu, Tim Cook, prohlásil:

„Jsme nesmírně nadšení našimi mimořádnými výsledky a rekordními prodeji iPhonů, iPadů a Maců. Setrvačnost Applu je neuvěřitelné veliká a máme několik úžasných nových produktů, které hodláme uvést.“

Dále komentuje Peter Oppenheimer, finanční ředitel Applu:

„Jsme opravdu šťastní, že jsme vygenerovali příjem přes 17,5 miliard dolarů prodejem během prosincového kvartálu. Předpokládáme, že v druhém fiskálním kvartálu roku 2012, který trvá 13 týdnů, dosáhneme tržby kolem 32,5 miliard dolarů a dividenda na akcii dosáhnou hodnoty kolem 8,5 dolaru.“

Zdroje: TUAW.com, MacStories.net
.