Zavřít reklamu

Společnost Apple včera večer zveřejnila ekonomické výsledky společnosti za poslední kvartál loňského roku. V rámci konferenčního hovoru s akcionáři jsme se mohli dozvědět, jak si společnost za období říjen-prosinec 2017 vedla, zda-li nastal růst či propad v prodejích, jak si který segment vedl a kolik kusů jednotlivých produktů se Applu podařilo prodat. Nejzajímavější informací je to, že Apple vydělal více peněz (jak meziročně, tak mezikvartálně) i přes nižší objem prodaných produktů. Došlo totiž k výraznému zvýšení marží.

Společnost Apple predikovala výnosy za Q4 2017 v rozmezí od 84 do 87 miliard dolarů. Jak se ukázalo, konečné číslo bylo ještě o kus vyšší. Během včerejšího konferenčního hovoru Tim Cook uvedl, že aktivity Applu v tomto období vynesly 88,3 miliardy dolarů s 20,1 miliardy čistého zisku. Za tímto úspěchem stojí 77,3 milionu prodaných iPhonů, 13,2 milionu prodaných iPadů a 5,1 milionu prodaných Maců. Informace o prodaných Apple TV či Apple Watch společnost nezveřejňuje.

Pokud výše uvedené částky porovnáme se stejným obdobím v předloňském roce, Apple vykázal výnos vyšší o téměř 10 miliard, čistý zisk vyšší o více než dvě miliardy a o milion méně prodaných iPhonů, zatímco iPadů a Maců se prodalo o 200 tisíc více. Meziročně tedy společnost vydělala více peněz na méně prodaných zařízeních.

Velmi důležitou zprávou pro akcionáře společnosti je informace o tom, že se objem aktivní uživatelské základny stále zvětšuje. V lednu se jednalo o 1,3 miliardy aktivních zařízení po celém světě. S tím je spojený také výnos z oblasti služeb, ať už jde o App Store, Apple Music či jiné zpoplatněné služby společnosti Apple. V tomto případě meziročně vyrostl o téměř 1,5 miliardy dolarů na 8,1 miliardy.

S nadšením vám můžeme oznámit, že máme za sebou nejlepší čtvrtletí v historii společnosti Apple. Zaznamenali jsme globální nárůst objemu uživatelské základny a dosáhly jsme na nejvyšší výnos spojený s prodeji iPhonů vůbec. Prodeje iPhonu X překonaly naše očekávání a iPhone X se stal naším nejprodávanějším iPhonem od zahájení svého prodeje. V lednu se nám podařilo dosáhnout mety 1,3 miliardy aktivních Apple produktů, což značí nárůst o více než 30% za poslední dva roky. To svědčí o nesmírné popularitě našich produktů a loajalitě zákazníků vůči nim. – Tim Cook, 1. 2. 2018

Zdroj: 9to5mac

.