Zavřít reklamu

Apple zveřejnil finanční výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Společnost stále roste, ale prodeje se pohybují blíže k spodní hranici konzervativních odhadů. Kromě toho při celkovém hodnocení je nutné brát v potaz, že letos bylo první čtvrtletí o týden kratší díky Vánocům.

Čistý zisk společnosti byl 13,1 miliardy a příjmy 54,5 miliardy dolarů.

Prodalo se 47,8 milionů iPhonů, oproti 37 milionů v loňském roce, což je nejvyšší počet v historii, ale růst zpomalil. iPadů se prodalo 22,8 milionů, oproti 15,3 v předchozím roce. iPad většinu analytiků zklamal, čekali silnější prodeje. Celkově Apple prodal, za čtvrtletí, 75 mil. iOS zařízení a více než půl miliardy od roku 2007.

Pozitivní informace je stabilní příjem z jednoho telefonu, ve výši 640 dolarů. U iPadu průměrný příjem klesl na 477 dolarů (z 535), pokles je dán větším podílem prodejů iPadu mini. Menší iPad trápila nižší dostupnost, Apple očekává vyrovnání dodávek ke konci aktuálního čtvrtletí. Panovala obava, že se prodává více starších iPhonů, tato spekulace se nepotvrdila a mix je podobný jako v loňském roce.

Průměrná marže byla 38,6 %. Pro jednotlivé produkty: iPhone 48 %, iPad 28 %, Mac 27 %, iPod 27 %.

Prodej počítačů Mac spadl z loňského roku o 1,1 milionů na 5,2. Jako důvod byla uvedena dvouměsíční nedostupnost nového iMacu. V propadu pokračují i iPody a to na 12,7 milionů z 15,4 milionů.

V hotovosti má Apple 137 miliard dolarů, čímž se tato suma blíží jedné třetině tržní hodnoty. Pozitivní informace přicházejí i z Číny, kde se podařilo zdvojnásobit prodeje (o 67 %).

App Store zaznamenal během prosince rekordní počet stažení a to dvě miliardy. K dispozice je více než 300 000 aplikací určených přímo pro iPad.

Počet Apple Store vzrostl na 401, bylo otevřeno 11 nových, z toho 4 v Číně. Do jednoho obchodu přijde každý týden 23 000 návštěvníků.

Zde vidíte tabulku, která znázorňuje změny prodeje jednotlivých produktů. Autorem tabulky je Horace Dediu (@asymco).

Výsledky jsou pozitivní, ale je zřejmé, že růst zpomaluje a Apple čelí tvrdší konkurenci. Dá se očekávat, že letošní rok bude pro společnost klíčový, buď potvrdí svojí pozici inovátora a lídra trhu, nebo se nechá nadále dohánět konkurencí v čele s Samsungem. Každopádně platí, že všechny zvěsti o tom, jak se Applu nedaří, prodeje iPhone klesají, se ukázaly jako nepravdivé.

.