Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2019, které odpovídá druhému kalendářnímu čtvrtletí tohoto roku. I navzdory ne příliš optimistickým předpovědím analytiků se nakonec jedná o nejvýnosnější 2. kvartál roku v historii společnosti. Nicméně prodeje iPhonů se meziročně opět propadly. Naproti tomu ostatní segmenty, obzvláště pak služby, si vedly dobře.

Během Q3 2019 vykázal Apple příjmy ve výši 53,8 miliardy dolarů při čistém zisku 10,04 miliardy dolarů. Oproti tržbám 53,3 miliardy dolarů a čistému zisku 11,5 miliardy dolarů ze stejného čtvrtletí minulého roku se v případě příjmů jedná o nepatrný meziroční nárůst, naopak čistý zisk společnosti poklesl o 1,46 miliardy. Tento u Applu poněkud netradiční jev lze přisuzovat nižším prodejům iPhonů, na kterých má společnost pravděpodobně nejvyšší marže.

Ačkoli trend klesající poptávky po iPhonech není pro Apple příznivý, zůstává CEO společnost Tim Cook optimisticky naladěn, a to především kvůli posilujícím výnosům z ostatních segmentů.

„Jde o nejsilnější červnový kvartál v naší historii, vedený rekordními výnosy ze služeb, zrychlujícím se růstem kategorie chytrých doplňků, silnými prodeji iPadů a Maců a výrazným zlepšením výměnného programu pro iPhone,“ uvedl Tim Cook a dodává: „Výsledky jsou slibné ve všech našich geografických segmentech a jsme sebejistí ohledně toho, co nás čeká. Zbytek roku 2019 bude vzrušujícím obdobím, kdy se na všech našich platformách objeví nové služby a představíme několik nových produktů.“

Už téměř rok je tradicí, že Apple nezveřejňuje konkrétní čísla prodaných iPhonů, iPadů nebo Maců. Jako kompenzaci uvádí alespoň výnosy z jednotlivých segmentů. Z těchto statistik lze snadno vydedukovat, že obzvlášť dobře si vedly především služby, které během Q3 2019 zajistily rekordní příjmy ve výši 11,46 miliardy dolarů. Výborně si vedla také kategorie chytrých doplňků a příslušenství (Apple Watch, AirPods), kde Apple zaznamenal meziroční nárůst ve výnosech o 48 %. Naproti tomu segment iPhonů se meziročně propadl o 12 %, i tak ale pro Apple zůstává zdaleka nejvýnosnější.

Výnosy dle kategorií:

  • iPhone: 25,99 miliardy dolarů
  • Služby: 11,46 miliardy dolarů
  • Mac: 5,82 miliardy dolarů
  • Chytré doplňky a příslušenství: 5,53 miliardy dolarů
  • iPad: 5,02 miliardy dolarů
apple-money-840x440
.