Zavřít reklamu

Společnost Apple představila na své zářijové keynote iPad mini 6. generace, který nově podporuje Apple Pencil 2. generace. Řadí se tak po bok iPadů Pro a iPadu Air, které mohou využívat jeho rozšířené funkčnosti. Rozdíly mezi oběma generacemi totiž nejsou jen v nabíjení a ceně. 

Rok 2015 byl pro Apple poměrně revoluční. Představil nejen 12“ MacBook s USB-C a zcela nový produkt v podobě Apple Watch, ale také rozjel novou produktovou řadu iPadů Pro, se kterými uvedl také nové příslušenství v podobě digitálního stylusového pera Apple Pencil. Do představení řešení společnosti jsme zde samozřejmě měly mnoho jiných stylusů, o různých jejich kvalitách. Až Apple Pencil ale ukázal, jak by takové příslušenství mělo vlastně vypadat a především pracovat. Má totiž citlivost na tlak a detekci úhlu, což musel Apple odladit v iPadu i softwarově. Díky této detekci tak můžete psát např. tmavší nebo slabší tahy v závislosti na tom, jak tlačíte do displeje.

Příkladná je i nízká latence, abyste měli okamžitou odezvu a maximální možný zážitek, jako z psaní tužkou na papír. Zároveň vám nic nebrání v tom používat Pencil zároveň se svými prsty. V kreslících aplikací tak snadno vyberete uhel, uděláte Pencilem čáru a prstem ji rozmažete. S dlaní na displeji si přitom nemusíte dělat starosti, tu iPad jako dotyk vnímat nebude.

Apple Pencil 1. generace 

První generace má odnímatelný magnetický uzávěr, pod kterým najdete Lightning konektor. Ten slouží nejen ke spárování s iPadem, ale také k jeho nabíjení. Jednoduše jej do iPadu zasunete skrze jeho port. Právě proto také už nemůže iPad mini používat první generaci, protože je nově osazen USB-C konektorem (stejně jako iPady Pro nebo iPad Air). I když vám první plné nabití Pencilu zabere něco kolem 12 hodin, jen 15 sekund jeho nabíjení v portu iPadu postačí na 30 minut práce. V balení první generace najdete také náhradní hrot a Lightning adaptér, abyste jej mohli popřípadě nabít i klasickým Lightning kabelem.

Apple Pencil 1. generace má délku 175,7 mm a průměr 8,9 mm. Jeho hmotnost je 20,7 g a v oficiální distribuci vás vyjde na 2 590 Kč. Zcela korektně pracuje s následujícími modely iPadů: 

  • iPad (6., 7., 8. a 9. generace) 
  • iPad Air (3. generace) 
  • iPad mini (5. generace) 
  • 12,9palcový iPad Pro (1. a 2. generace) 
  • 10,5palcový iPad Pro 
  • 9,7palcový iPad Pro

Apple Pencil 2. generace 

Nástupce společnost představila v roce 2018 spolu s 3. generací iPadu Pro. Má délku 166 mm, průměr 8,9 mm, a jeho hmotnost je shodných 20,7 g. Poskytuje ale už jednolitý design a chybí mu přítomnost Lightningu. Páruje a nabíjí se totiž bezdrátově. Díky obsaženému magnetickému přichycení jej stačí přiložit na patřičnou stranu iPadu a sám se ideálně ustaví, přičemž se začne nabíjet. Je to praktičtější řešení při manipulaci i cestování. Vždy totiž víte, kde Pencil najdete a vždy jej také máte připravený k okamžitému použití bez nutnosti řešit, jestli je dostatečně nabitý. K tomu také nepotřebujete žádné kabely.

Samozřejmostí je citlivost na náklon i přítlak. Oproti první generaci ale disponuje unikátní funkcí, kdy když na něho dvakrát poklepáte, prohodíte si v patřičné aplikaci nástroje – klidně tužku za gumu atd. Apple vám také umožní nechat si na něho vygravírovat kombinaci emotikonů, textu a číslic, abyste ukázali, že je čistě váš. To navíc bezplatně. U první generace tato možnost není. Cena Apple Pencil 2. generace je 3 490 Kč a v balení nic, vyjma jeho nenajdete. Je kompatibilní s následujícími iPady: 

  • iPad mini (6. generace) 
  • 12,9palcový iPad Pro (3., 4. a 5. generace) 
  • 11palcový iPad Pro (1., 2. a 3. generace) 
  • iPad Air (4. generace) 

Rozhodování, kterou generaci koupit, je zde paradoxně jednoduché a záleží prakticky jen na tom, který iPad vlastníte.  

.