Zavřít reklamu

Mnoho zpráv naznačuje, že Apple ve svém novém modelu MacBooku Pro odstraní jeho Touch Bar. Samozřejmě se přímo nabízí, že jej zase nahradí klasickými funkčními klávesami, nicméně nový koncept ukazuje, jak by místo něho mohl být prostor pro Apple Pencil. A tato myšlenka není úplně vycucaná z prstu. 

Než řeknete, že je to skutečně šílená představa, tak vězte, že začátkem minulého týdne Americký úřad pro patenty a ochranné známky zveřejnil nový patent společnosti Apple, který se právě tímto zabývá. Informoval o tom magazín Patently Apple. Patent konkrétně poukazuje na začlenění příslušenství Apple Pencil, které je obsaženo nad klávesnicí MacBooku a lze jej odnímat.

Toho se chytil designér Sarang Sheth, který vytvořil 3D model toho, jak by tento patent mohl vypadat v praxi. Mezi klávesami Esc a tou s Touch ID se tak nachází prostor nejen pro Apple Pencil, ale ještě pro zmenšenou verzi Touch Baru, která by pořád poskytovala možnost zadávat funkční klávesy podle používané klávesnice. Integrace Apple Pencil by samozřejmě také znamenala jediné – dotykový displej MacBooku. A právě to je sen mnoha uživatelů, kteří pořád doufají, že se dne představení podobného zařízení Applu dočkají.

Spíše jen nápad, než možná realizace 

Jenže jedná se o vývojový směr, kterým Apple jít nechce. Ostatně ještě Steve Jobs se k tomu za svého života vyjádřil slovy: „Dotykové plochy nemají být svislé. I když to může vypadat skvěle, po krátké době vás začne bolet ruka a budete mít pocit, jako kdyby vám měla upadnout. Nefunguje to a je to ergonomicky doslova hrozné.“ Na konci roku 2020 pak potvrdil i Craig Federighi to, že ani s barevným macOS, jakým je již Big Sur, není v plánu učinit jej dotykovým. „Vzhled pro macOS jsme navrhli a vyvinuli tak, aby nám připadal nejpohodlnější a nejpřirozenější na používání, aniž bychom nějak zvažovali cokoli dotykového,“ uvedl.

Jenže konkurence to vyřešila. Víko s displejem notebooku lze totiž přetočit o 360 ° tak, že máte klávesnici na spodní straně a můžete tak svými dotyky ovládat displej notebooku jako tablet. Ostatně i při běžné práci může být dotýkání se obrazovky prsty rychlejší než směrování kurzoru. Je to o zvyku. Je ale jisté, že použití Apple Pencilu by konkrétně alespoň v tomto případě příliš pohodlné nebylo.

.