Zavřít reklamu

Apple má svůj Apple Pencil, jehož nám představil již dvě generace a uživatelé jej mohou používat s jeho iPady. Samsung pak má řadu stylusů S Pen, u kterých je ten problém, že každý jeho model je určený pro jinou řadu zařízení. V obou případech se ale jedná o velice užitečná zařízení, kdy však jedno řešení můžete používat i s mobilním telefonem. 

Řeč je samozřejmě o Samsungu Galaxy S21 Ultra 5G, kdy se jeho podporou pera S Pen chtěl výrobce alespoň trochu omluvit svým zákazníkům za zrušení řady Note, která právě tímto stylusem vynikala. Už v únoru bychom se pak měli dočkat nástupce této vlajkové lodi ze stáje největšího konkurenta Applu. Samsung Galaxy S22 Ultra 5G by však měl S Pen obsahovat už ve svém těle, právě jako tomu bylo u řady Note, a nenosit jej jen v uzpůsobeném pouzdře.

samsung galaxy s21 9

iPhone a Apple Pencil? 

S neustálým narůstáním displejů iPhonů se už ale také delší dobu spekuluje nad tím, jestli iPhone řady Pro Max také v budoucnu nepřinese podporu stylusu Applu, tedy Apple Pencil. Jenže v takovém případě je zde několik problémů. Tím prvním je samozřejmě velikost. Pokud pomineme S Pen určený pro model tabletů Tab S7, je ten pro S21 Ultra uzpůsoben právě rozměry takto malému zařízení, tedy mobilnímu telefonu. Kdyby iPhone 14 Pro Max podporu Apple Pencil 2. generace přece jen přinesl, bylo by jeho nošení pospolu velice nepraktické.

Apple Pencil 2. generace se pak také na podporovaných tabletech iPad nabíjí bezdrátově tak, že jej jednoduše skrze obsažené magnety „přicvaknete“ ke hraně zařízení. Pokud byste si jej pořídili výhradně k novému iPhonu, který by podobnou funkcí nedisponoval, neměly byste jej vlastně jak nabíjet. Jiná situace by byla v případě podpory první generace, která obsahuje Lightning konektor a mohly byste ji tedy nabíjet přímo z iPhonu.

Pokud se nebudeme bavit o praktičnosti samotné myšlenky, protože každý se může na koncept používání iPhonu s Apple Pencil dívat jinak (ostatně už řada Note ukázala, že stylusem telefon ovládat skutečně jde a může to být i praktické), je velice nepravděpodobné, že by Apple podporu stávajících generací přidal spíše, než aby přišel s novou. Ta by samozřejmě musela být menší a kompaktnější.

Nápad to zas tak nereálný být nemusí. Jasné vyústění tohoto by bylo v případě představení skládacího řešení iPhonu. I k Z Foldu3 Samsung samozřejmě nabízí svůj stylus, takže Apple by vlastně mohl přinést 3. generaci svého Pencilu, který by byl kompatibilní s jeho „skládačkou“ a popřípadě i nejnovější řadou iPhonů. Jmenovat by se mohl třeba Apple Pencil mini. Celková jeho délka by pak samozřejmě odrážela velikost samotného zařízení, takže by nakonec nemusel být tak dlouhý, to tedy konkrétně 166 mm, kolik měří 2. jeho generace. Pro srovnání S Pen pro Galaxy S21 Ultra má 130,4 mm, S Pen pro Z Fold 3 132,1 mm, a ten pro tablety Galaxy Tab S7 pak 144,8 mm.

Funkce a ceny 

Apple uvádí, že Apple Pencil 2. generace pracuje s přesností do posledního pixelu a nejnižší latencí na trhu. Dokonale se hodí na kreslení, skicování, vybarvování, dělání poznámek i třeba anotování PDFek. Přitom se chová stejně přirozeně jako obyčejná tužka. Rozpoznává také dvojité klepnutí, takže můžete přepínat nástroje bez odkládání Pencilu, to však jen v podporovaných aplikacích.

S Pen na Galaxy S21 Ultra ale nabízí funkci Air Command, která umožňuje plně využít to, co vám tento stylus nabízí. Jednoduše jej pozvednete nad obrazovku a klepnutím na tlačítko získáte přístup k nabídce jedinečných S Pen funkcí včetně Samsung Notes a Živých zpráv. Nejchytřejší je samozřejmě S Pen určený pro tablety Samsungu, který vám jej umožní ovládat na dálku za pomocí gest. Třeba Vytvářet fotografie, zvyšovat hlasitost nebo měnit slajdy v prezentaci, aniž byste se dotkli tabletu. Stačí pohnout rukou na danou stranu nebo stisknout tlačítko.

Razantní rozdíl je i v cenách jednotlivých stylusů. Apple Pencil 1. generace vás vyjde na 2 590 Kč, ten 2. generace na 3 490 Kč. Oproti tomu S Pen pro Galaxy S21 Ultra stojí 890 Kč, pro Z Fold3 1 290 Kč a pro tablety Tab S7 1 490 Kč. 

.