Zavřít reklamu

Globální trh chytrých telefonů je živý organizmus, který značně nabourala doba koronavirová, v níž zaznamenaly růst tablety, ale telefony naopak propad. Trh se smartphony sice mezi Q2 a Q3 2021 vzrostl o 6 %, ale meziročně o 6 % klesl. 342 milionů kusů prodaných telefonů za tři měsíce je ale i tak pěkné číslo. Kdo jich prodal nejvíce, a kdo na nich nejvíce vydělal? Jedná se o dvě odlišná čísla. 

Kdo je tedy globální lídr v prodeji mobilních telefonů? Samsung slaví velký úspěch v prodejích svých skládacích modelů Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3, stejně jako ostatních smartphonů, a proto mu náleží první místo podílu na trhu, a to s 20 %. Druhý je Apple s jeho iPhony, které mají 14% podíl, ale na paty mu dost silně šlape rostoucí Xiaomi, které má 13% podíl na trhu. Situace se během roku 2021 poměrně měnila, protože i když měl Apple v Q1 2021 17% podíl a Xiaomi 14%, v Q2 tato značka Apple o procento předstihla. Měnil se i podíl Samsungu, kterému v Q1 2021 náleželo 22 % trhu.

Netrpělivě se očekávají výsledky čtvrtého čtvrtletí roku 2021, které zahrnuje silnou vánoční sezonu. Zde by se dalo očekávat, že bude nejsilnější právě Apple, který v Q4 2020 zabral 21 % trhu a kdy měl Samsung jen 16% podíl a Xiaomi 11% podíl. Apple plánuje zveřejnění svátečních příjmů za Q4 2021, respektive za fiskální Q1 2022 už na 27. ledna. Napjatá je nicméně situace i na čtvrté a páté příčce žebříčku prodejů smartphonů, kdy stejných 10 % zabírají značky vivo a OPPO.

Samsung prodá více, ale vydělá méně 

Podle průzkumu společnosti Counterpoint prodal Samsung na 69,3 milionů svých smartphonů, kdežto Apple doručil zákazníkům na 48 milionů iPhonů. Jedná se o odhadovaná data, protože Apple je oficiálně neuvádí. Každopádně i tak uveřejnil, že tržby z tohoto segmentu činily v Q3 2021 38,87 miliard dolarů. Oproti tomu Samsung ve své tiskové zprávě uvádí, že jeho tržby ze segmentu činily 28,42 bilionu KRW, tedy asi 23 miliard dolarů.

Jak je tedy vidět, Samsung sice prodává více, ale má nižší tržby. A je to logické, protože jeho portfolio pokrývá celý segment mobilních telefonů, kdežto Apple svou cenou míří do středního (modely SE a iPhony 11) a nejvyššího segmentu. Samsung je nyní navíc poměrně ve výhodě, protože už 9. února by měl představit svou vrcholnou řadu smartphonů pro tento rok, a to trio telefonů Galaxy S22. Apple novou generaci iPhonů představí až na podzim, i když se spekuluje o jarním uvedení iPhonu SE 3. generace. Jenže v létě se zase očekává příchod nových skládaček Samsungu, na které nemá zatím Apple jak, respektive čím, reagovat. 

.