Zavřít reklamu

V jablečných kruzích se už léta mluví o příchodu ohebného iPhonu, který by se měl stát pořádnou konkurencí pro modely od Samsungu. Samsung je totiž momentálně bezkonkurenčním králem na trhu ohebných zařízení. Doposud už totiž vydal čtyři generace modelů Galaxy Z Flip a Galaxy Z Fold, které se rok co rok posouvají o několik kroků vpřed. Právě proto fanoušci netrpělivě očekávají, jak budou reagovat ostatní technologičtí giganti. Ti se však zatím ke vstupu do tohoto segmentu nemají.

Je ale jasné, že si Apple s myšlenkou ohebného iPhonu přinejmenším pohrává. O tom ostatně vypovídají i registrované patenty zaměřující se na technologii ohebných displejů. Obecně je tento segment opředen mnoha neznámými a nikdo tak nedokáže říct, jak vývoj takovéhoto iPhonu probíhá, případě kdy a jestli vůbec se jej dočkáme. Nyní však na povrch vyplavaly nesmírně zajímavé informace, které svým způsobem načrtávají vizi Applu a prozrazují, na co bychom se teoreticky mohli těšit. Na ohebný iPhone totiž pravděpodobně ne.

První ohebné zařízení vás překvapí

S nejnovějšími informacemi přišel přímo současný tahoun trhu ohebných zařízení – Samsung, konkrétně jeho divize Mobile Experience – který se s investory podělil o své predikce v tomto konkrétním segmentu. Dodavatelům dokonce sdělil, že se trh ohebných telefonů do roku 2025 rozroste o 80 %, a že se blíží příchod důležitého konkurenta. Podle jeho slov má Apple přijít s vlastním ohebným zařízením v roce 2024. Ve skutečnosti se ale vůbec nemá jednat o iPhone. Aktuální zprávy naopak zmiňují příchod ohebných tabletů a laptopů, o čemž se doposud tolik nemluvilo.

Ve skutečnosti to však dává smysl. Kvůli současným technologiím působí ohebné telefony svým způsobem neohrabaně, přičemž je může ještě doprovázet vyšší hmotnost. To jde absolutně proti nepsaným pravidlům Applu a jeho iPhonů, u kterých gigant částečně kombinuje minimalismus, vytříbený design, a především celkovou praktičnost, která je v tomto případě zásadním problémem. Je tedy možné, že se Apple rozhodl pro trošku odlišnou cestu a nejprve se pustí do vývoje ohebných iPadů a MacBooků.

foldable-mac-ipad-concept
Koncept ohebného iPadu a MacBooku

Ohebný iPad s až 16″ displejem

Když se podíváme zpětně na některé dřívější spekulace, je dost možné, že Apple již nějakou dobu pracuje na vývoji ohebného iPhonu. V poslední době se totiž jablíčkářskou komunitou šíří úniky o příchodu doposud největšího iPadu s podstatně větší obrazovkou, která by měla nabídnout úhlopříčku až 16″. Přestože na první pohled se zdálo, že tato zpráva vzhledem k současné nabídce jablečných tabletů nedává absolutně žádný smysl, tak nyní to do sebe naopak začíná zapadat. Teoreticky se tak můžeme dočkat ohebného iPadu s obrovským displejem, který by mohl být perfektním parťákem pro různé grafické designéry, grafiky a ostatní kreativce, kteří potřebují kvalitní zařízení s větší obrazovkou. Technologie ohebného displeje by zároveň usnadnila přenášení takovéhoto produktu.

Jestli se skutečně dočkáme ohebného iPadu je prozatím samozřejmě nejasné. Jak už jsme zmínili výše, zprávy od Samsungu předpovídají vstup Applu na tento trh až v roce 2024. Spekulace o příchodu většího iPadu pro změnu hovoří o letech 2023 až 2024. Na druhou stranu se také může stát, že bude celý projekt odložen, nebo naopak nebude realizován vůbec. Uvítali byste radši ohebný iPad, nebo stále doufáte v brzký příchod takovéhoto iPhonu?

.