Zavřít reklamu

Ačkoli nedostal stejnou pozornost jako iOS 15 nebo macOS Monterey, byl na WWDC21 oznámen i tvOS 15 s některými novými funkcemi pro uživatele Apple TV. To včetně té hlavní, tedy podpory pro Spatial Audio s kompatibilními AirPody. Zpočátku byly podrobnosti nejasné, ale nyní společnost konečně vysvětlila, jak bude funkce na tvOS 15 fungovat. 

Spatial Audio bylo poprvé představeno v loňském roce jako součást iOS 14, a to pro uživatele sluchátek AirPods Pro a AirPods Max. Když tuto možnost povolíte, sluchátka detekují pohyb vaší hlavy a díky technologiím Dolby (5.1, 7.1 a Atmos) poskytnou pohlcující 360stupňový zvuk, ať už sledujete film, posloucháte hudbu, nebo hrajete hry.

V systému iOS používá Spatial Audio ke sledování pohybu hlavy uživatele speciální senzory detekující i polohu iPhonu nebo iPadu k vytvoření pocitu, že zvuk vychází přímo z nich. Jenže na počítačích Mac nebo Apple TV to nešlo z důvodu nedostatku těchto senzorů. Sluchátka jednoduše nepoznala, kde se zařízení nachází. S tvOS 15, a také macOS Monterey, však Apple pracoval na novém způsobu, jak tuto funkci umožnit.

Spatial Audio na Apple TV s tvOS 15 

Jak řekl Apple magazínu Engadget, systém AirPodů s jejich senzory nyní analyzuje směr, kterým se uživatel dívá, a pokud je v klidu, uzamkne jej. Pokud však uživatel začne měnit své umístění s ohledem na původní směr, systém vzhledem k němu přepočítá polohu, aby znovu umožnil poslech prostorového zvuku.

tvOS 15 také usnadňuje připojení samotných AirPodů ke smart boxu Apple TV. Nyní totiž rozpozná sluchátka poblíž a na obrazovce zobrazí vyskakovací okno s dotazem, zda je chcete spárovat se zařízení. V ovládacím centru tvOS 15 je také nový přepínač pro snadný přístup k nastavení pro AirPody a další náhlavní Bluetooth soupravy, aniž byste museli otevírat aplikaci Nastavení.

Pořád platí, že systém tvOS 15 je aktuálně dostupný pouze v beta verzi pro vývojáře. Veřejná beta bude k dispozici příští měsíc, ostrá verze systému až na podzim letošního roku. Mezi další novinky tvOS 15 patří např. ShrePlay s možností sledování obsahu během FaceTime hovorů, For All of You s lepším vyhledáváním doporučeného obsahu, nebo vylepšení práce s HomeKit podporujícími bezpečnostními kamerami, kterých můžete na obrazovce sledovat více jak jednu, či možnost spárovat dva HomePody mini s Apple TV 4K. 

.