Zavřít reklamu

V rámci WWDC rozšířil Apple funkci prostorového zvuku i do platformy FaceTime nebo Apple TV. Je však vidět, že ho toto téma zajímá a že v něm vidí větší potenciál. Díky nové možnosti v iOS 15, iPadOS 15 a macOS 12 Monterey „Spatialize Stereo“ mohou tyto systémy simulovat Spatial Audio (prostorový zvuk) pro obsah, který vlastně není prostorový. 

Spatial Audio bylo oznámeno v loňském roce v rámci iOS 14 jako funkce, která přináší uživatelům AirPods Pro a už také AirPods Max více pohlcující zvuk. Využívá ten zaznamenaný technologií Dolby k simulaci 360stupňového zvuku s prostorovým zážitkem, který se „pohybuje“ s tím, jak uživatel pohybuje svou hlavou.

Některé filmy a televizní pořady v rámci Apple TV+ už jsou s technologií Spatial Audio kompatibilní, protože mají obsah dostupný v Dolby Atmos. Pořád je ho ale spíše méně než více, a proto přichází funkce Spatialize Stereo, která jej má simulovat. To vám sice nepřinese plný trojrozměrný zážitek, který nabízí technologie Dolby, ale odvádí poměrně dobrou práci při simulaci zvuku přicházejícího z různých směrů, když pohybujete hlavou s nasazenými sluchátky AirPods.

Spatialize Stereo najdete v Ovládacím centru 

Chcete-li Spatialize Stereo v iOS 15, iPadOS 15 a macOS Monterey aktivovat, stačí připojit AirPods Pro nebo AirPods Max a začít přehrávat jakýkoli obsah. Poté přejděte do Ovládacího centra, stiskněte a podržte posuvník hlasitosti a uvidíte tam novou možnost. Spatialize Stereo má však tu nevýhodu, že (zatím) nefunguje s aplikacemi, které mají vlastní přehrávač – typicky se jedná o YouTube. I když třeba Spotify podporováno je, u ostatních musíte využít webové rozhraní aplikací.

zvuk
Zdroj: 9to5mac.com

Všechny operační systém jsou nyní k dispozici jako beta verze pro vývojáře, jejich veřejná beta bude k dispozici v červenci. Oficiální vydání iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 však přijde až letos na podzim.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více