Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Potvrzeno: iPhone 12 přijde s menším zpožděním

Ve včerejším souhrnu ze světa Applu jsme vás informovali o možném opoždění nástupu nové generace jablečných telefonů na trh. Tuto informaci nejprve zveřejnil uznávaný leaker Jon Prosser na svém Twitteru, kdy blíže specifikoval, že na iPhone 12 si budeme muset počkat do října. Následně jsme také mohli vidět zprávy od společnosti Qualcomm. Ty totiž naznačily opožděný vstup na trh u jednoho z jejich 5G partnerů, kterým je právě Apple se svou novou generací. V noci našeho času se konal tradiční hovor o tržbách společnosti Apple za třetí fiskální kvartál (druhý kalendářní), jež nám zmiňované informace potvrdil.

Koncept iPhonu 12:

Slova se ujal finanční ředitel Applu Luca Maestri, který potvrdil, že Apple počítá s pozdějším vydáním iPhonu 12 než normálně. Vloni se jablečné telefony začaly prodávat ke konci měsíce září, přičemž nyní podle Maestriho bychom měli počítat s pár týdenním zpožděním. Stále se ale nabízí zajímavá otázka. Jak to bude se samotným představením? Doposud nikdo neví, zdali k odhalení nových vlajkových lodí dojde podle tradice již v září a odsunut bude pouze jen vstup produktů na trh, nebo jestli se Apple rozhodne rovnou pro přesunutí celé keynote. Na bližší informace si zkrátka budeme muset počkat.

Poslední kvartál se Applu nevídaně vydařil

Jak jistě všichni víte, letošní rok s sebou přinesl řadu problémů v čele s globální pandemií. Z tohoto důvodu se navíc řada segmentů dostala do krize, protože kvůli vládním nařízením museli ze dne na den částečně či kompletně zastavit provoz. Všichni studenti a někteří zaměstnanci se navíc přesunuli domů, odkud probíhalo každodenní studium či klasická práce neboli home office. Jak se ale nyní ukázalo, Apple na těchto opatřeních dokázal vydělat. Bližší informace nám poskytl výše zmiňovaný tradiční hovor

iPhone

Navzdory tomu, že došlo k uzavření většiny Apple Storů po celém světě, se Applu podařilo zvýšit celkový prodej jablečných telefonů o dvě procenta. Kalifornský gigant je sám z těchto údajů překvapený. Generální ředitel Tim Cook totiž očekával, že se prodeje společnosti celkově meziročně sníží. Globální pandemie cupertinskou společnost nejvíce zasáhla v dubnu letošního roku.

Poptávka po jablečných telefonech ale raketově vystřelila v květnu a červnu, za což Apple vděčí vydání levného iPhonu SE (2020). Jednalo se o perfektní strategický krok, kdy se na trhu objevil poměrně levný telefon s logem nakousnutého jablka, který kombinoval osvědčený design, excelentní výkon a nízkou cenu. Tržby za prodej iPhonů vzrostl z 26 na 26,4 miliard dolarů.

iPad a Mac

Z důvodu šíření onemocnění COVID-19 muselo samozřejmě dojít k omezení jakéhokoliv sociálního kontaktu. Přesně proto řada lidí přešla na zmiňovaný home office, na který samozřejmě potřebovala vybavení. Díky tomu se Apple nyní mohl pochlubit nárůstem prodejů iPadů a Maců. Tržby jablečných počítačů se nově zvýšily z 5,8 na 7 miliard dolarů a v případě iPadů se jedná o nárůst z 5 na 6,5 miliard dolarů. K těmto datům Apple dodal, že se jedná o výjimečně úspěšný kvartál. Lidé totiž při práci z domova potřebují kvalitní vybavení, které v nabídce kalifornského giganta najdeme.

Zajímavý je i pohled na Čínu. Tři zákazníci ze čtyř, kteří si v uplynulém fiskálním kvartálu zakoupili nový Mac, tak získal svůj první jablečný počítač vůbec. Podobná situace se týká i v případě iPadů, kde nové jablečné uživatele reprezentují dva ze tří zákazníků.

Služby

V poslední řadě si skvěle vedly i samotné jablečné služby, mezi které se řadí například iTunes, App Store, Mac App Store, Hudba, Apple Pay, AppleCare,  TV+, Apple Arcade a řada dalších. Tržby v segmentu služeb vzrostly z 11,5 na 13,2 miliard dolarů, což je o téměř dvě miliardy více. Tato čísla se navíc postarala o to, že se uplynulý fiskální kvartál zapsal do historie Applu z pohledu služeb jako rekordní. Celkové tržby kalifornského giganta činily neuvěřitelných 59,8 miliard dolarů.

Služby Applu Apple
Zdroj: MacRumors

Někteří uživatelé Apple Watch si stěžují na problémy s baterií

Apple Watch bezesporu reprezentují jedny z nejlepších chytrých hodinek vůbec a řada lidí si bez nich již nedokáže představit svůj každodenní život. Ačkoliv jsou jablečné produkty obecně považovány za poměrně spolehlivé, jednou za čas se objeví nějaká ta chyba, která dokáže jablíčkáře neskutečně potrápit. Někteří uživatelé si totiž začali stěžovat na problémy s baterií u jejich Apple Watch Series 5.

apple watch ruce
Zdroj: Unsplash

Podle dosavadních informací se uživatelům stav baterie po dlouhou dobu (kolem pěti až šesti hodin) drží na sto procentech, přičemž náhle spadne na úroveň kolem padesátky. Pokud se v tomto momentu hodinky nedají na nabíječku, tak se po chvilce samy od sebe vypnout. Tento problém se nejčastěji projevuje na hodinkách s operačním systémem watchOS 6.2.6 a 6.2.8, ale v některých případech může postihnout i ostatní verze.

.