Zavřít reklamu
iWant

Apple potvrdil, že chce zabránit tomu, aby se policie a další složky dokázaly dostat do iPhonu

iWant

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že s iOS 12 přichází nová funkce, která výrazně omezí možnost nabourání se do iPhonu. Tato novinka se původně objevila jako jedna z funkcí v betě iOS 11.4, Apple jí nakonec do ostré verze nezahrnul. Nyní je však k dispozici v betě současné a jak se zdá, Apple to tak plánuje zachovat. Nyní se k přítomnosti tohoto nástroje vyjádřil i oficiální zástupce společnosti.

Nově přidaná funkce omezuje schopnosti Lightning konektoru v případě, že iPhone či iPad nebyl v poslední hodině odemknut. Jakmile uplyne hodina od posledního odemčení zařízení, nabíjecí konektor se přepne do jakéhosi omezeného režimu, v rámci kterého bude fungovat jen pro potřeby nabíjení, nikoliv pro potřeby jakéhokoliv datového přenosu.

Tímto krokem chce Apple znemožnit použití speciálních nástrojů pro silové vniknutí, které se v loňském roce začaly k prolomení ochrany iPhonů a iPadů používat. Jedná se o tzv. GreyKey boxy a jde v podstatě o speciální krabičky, jež se po připojení Lightning portem snaží o softwarové prolomení uzamčení zařízení. To se obvykle během několika hodin podaří. Tyto krabičky jsou běžně dostupné a americké úřady je už několikrát použily v případech, kdy potřebovaly prolomit ochranu nějakého iPhonu či iPadu. S tím by však měl být konec.

S novým nástrojem bude GreyKey Box nefunkční, neboť se nebude moci s iPhonem a iPadem v „omezeném režimu“ nijak spojit. Tento režim je vypínatelný v nastavení, defaultně bude s příchodem iOS 12 zapnutý (pokud se během následujících tří měsíců nic nezmění).

Policisté a další vládní složky z tohoto kroku nadšení nejsou. Například policie v americké Indianě během loňského roku prolomila ochranu téměř stovky iPhonů a to díky použití GreyKey Boxu. To však nyní nebude možné a policisté/vyšetřovatelé si budou muset najít nový způsob získávání informací.  To však neznamená, že by šel Apple přímo proti nim. Jen během posledního roku společnost zaregistrovala téměř 30 tisíc požadavků o odemčení nějakých zařízení, ze strany státních vyšetřovacích orgánů (v USA).

Zde nastupuje otázka etiky a přístupu společnosti Apple k osobním informacím svých uživatelů. Na jednu stranu může být dobré, že jsou represivní složky schopny dosahovat na důležitý důkazní materiál, na té druhé jde však o soukromé a osobní informace uživatelů, s jejichž šířením nedali souhlas. Podobné nástroje jako je GreyKey Box navíc nejsou ve všech případech použity jen pro „dobré“ účely. Mohou sloužit také hackerům, kteří se k nim dostanou a s osobními informacemi uživatelů pak nakládají po svém – obvykle nelegální cestou. Jaký názor na tuto novou funkci máte vy?

Zdroj: Macrumors