Zavřít reklamu

Minulé pondělí během 29. ročníku WWDC byly v San José představeny nové verze čtyř jablečných operačních systémů – iOS, macOS, watchOS, tvOS. Nejvíce uživateli disponuje první zmíněný systém, a proto u něj mají změny vždy největší dopad a jsou nejvíce probírány. Na vývojářské konferenci se objevilo mnoho novinek. Některé očekávané, některé překvapivé, jiné spíše pro zábavu. Na následujících řádcích najdete komentované shrnutí novinek a vylepšení v iOS 12.

Obecná vylepšení a zrychlení

Při keynote bylo uvedeno, že iOS 12 je mnohem svižnější a plynulejší než předchozí verze, což se ostatně dozvídáme pokaždé při představování nových verzí iOS – stejně tak nemohlo být vynecháno tradiční srovnání s Androidem. V této aktualizaci byl dáván důraz na optimalizaci, což ji umožňuje nainstalovat na všechna zařízení, která užívala iOS 11.

Lepší Siri a Workflow přímo v iOS

Úplnou novinkou je vylepšení Siri, díky němuž je možné zadat vlastní frázi, po které vykoná určitou akci. Tyto akce lze buď vkládat naprogramované přímo od vývojářů aplikací nebo vytvářet vlastní algoritmus – a to ve zcela nové aplikaci Shortcuts. Ta v mnohém vychází z populární automatizační aplikace Workflow, kterou, jak jsme před rokem informovali, Apple koupil a zakomponoval do svého systému. Kupodivu je Workflow na AppStore stále ke stažení a plně funkční, což se u odkoupených aplikací často nestává. Nicméně pro českého uživatele je otázkou, do jaké míry bude moci vylepšení Siri ocenit.

Rozšířená realita a aplikace Measure

Ať už jde o nový formát USDZ či druhou verzi ARKit, vše nasvědčuje tomu, že Apple oboru rozšířené reality vkládá velkou naději. V ukázkách byla vidět možná využití – zobrazení věcí v reálné velikosti prostoru při nákupu či hraní působivých her zakomponovaných do skutečného světa.

Nejužitečnější novinkou v této oblasti bude pravděpodobně nová aplikace Measure, která pomocí kamery umožní zjistit přibližné rozměry věcí.

Chvíle bez mobilu

Velký důraz byl během prezentace dáván na trojici funkcí v iOS – Nerušit, Oznámení a Screen Time. Všechny mají za úkol omezovat dobu, kterou uživatelé na svých jablečných zařízeních tráví, nebo snížit míru, s jakou odvádějí jejich pozornost. Screen Time umožňuje nejen sledovat, kolik času uživatel v jednotlivých aplikacích stráví, ale i dávat časové limity pro aplikace, kdy se po určité době ukáže upozornění o jejich překročení. Zkrátka skvělá kombinace funkcí do dnešní doby, kdy často máme sklon pouze ze zvyku kontrolovat oznámení, a bez mobilu se neobejdeme ani v situacích, v nichž by žádné zařízení nebylo potřeba.

Staré nové aplikace – i na iPadu

Poměrně překvapivým krokem byla aktualizace Diktafonu a Akcií, aplikací dlouho zanedbávaných, u kterých se od začátku kromě grafiky nezměnilo téměř nic. Obě budou odteď dostupné na iPadu i Macu, na což mnoho uživatelů jistě čekalo. Diktafon dostává kromě nového vzhledu i možnost synchronizace přes iCloud, uživatelé Akcií se dočkali vylepšení v podobě zobrazení souvisejících článků se světa ekonomiky. Od představení prvního iPadu se nabízí otázka, proč například vestavěná aplikace Počasí v jeho výbavě chybí. Třeba se dočkáme s podobnou slávou příští rok.

Memoji a další vylepšení pro zábavu

Až překvapivě dlouhá doba byla věnována představování nových smajlíků a animovaného emotikonu, který si můžete vytvořit podle svých představ a využívat ho při psaní zpráv i hovorech FaceTime. Lze namítnout, že podobná vylepšení nemají význam, nicméně zde Apple cílí na nejmladší zákazníky, kteří se v budoucnu mohou stát velmi podstatným zdrojem příjmů.

Další novinky

Některá vylepšení bývají při prezentaci podána tak pompézně, že člověk nevěří, kolik inovativních věcí je možné ještě vymyslet – a až s odstupem si uvědomí, že by to už dávno mělo být samozřejmostí. Jako například skupinové hovory FaceTime.

Závěr

iOS 12 přináší mnoho novinek, často spíše okrajových, nicméně pro fungování celého systému velmi prospěšných. Apple se zaměřil na doladění nedostatků a přinesl několik užitečných nástrojů v podobě aplikací Shortcuts a Screen Time, vylepšených oznámení, lepšího hledání ve Fotkách nebo aplikace Measure. Nelze říct, že už není co zlepšovat, ale v případě iOS 12 už to bude hodně těžké. Neuvěřitelné navíc je, že operační systém z roku 2018 stále bez problémů nainstalujete i na iPhone 5S z roku 2013 – v tom tkví oproti konkurenci velká výhoda.

Mnoho novinek se nevešlo do prezentace na WWDC ani do tohoto článku, proto jsme pro vás připravili výčet novinek, o kterých se zatím příliš nemluvilo. Najdete ho zde.

.