iWant

iOS 12 obsahuje nástroj, který má znemožnit jeho nabourání

iWant

Pokud jste v uplynulých týdnech sledovali vývoj poslední ostré verze iOS 11, pravděpodobně vám neuniklo, že Apple v jedné z posledních betaverzí implementoval speciální nástroj, jež měl činit iOS zařízení o poznání odolnější vůči prolomení. Jednalo se o jakýsi „USB Restricted Mode“, který se nakonec do veřejné verze nedostal. V iOS 12 je však zpět a o poznání silnější.

Nová bezpečnostní funkce v iOS 12 umožňuje částečné vypnutí některých funkcí Lightning konektoru v případě, že zařízení nebylo v uplynulé hodině odemknuto. Pokud tak váš iPhone/iPad leží déle než hodinu na stole (nebo došlo například ke ztrátě), po hodině již nebude možné navázat spojení skrze Lightning port a ten bude sloužit jen k nabíjení.

Právě skrze Lightning konektor se přitom už několikrát podařilo prolomit ochranu některých iPhonů. Existuje na to dokonce speciální krabička, jež nese název GrayKey, a kterou používají bezpečnostní agentury po světě k tomu, aby se pokusily bezpečnostní systémy v iPhonech prolomit. V několika případech se to již podařilo, s touto metodou by však měl být díky výše zmíněnému režimu konec.

Původní verze tzv. USB Restricted Módu, která se objevila v betaverzi iOS 11.3, tento režim zapnula po týdenní nečinnosti zařízení. Pokud tedy během sedmi dnů nedošlo k odemčení iPhonu/iPadu, Lightning port se deaktivovat pro potřeby datového přenosu. V iOS 12 se tato perioda zkrátila z týdne na hodinu a je možné ji zapnout či vypnout v nastavení.

Možnost se nachází v NastaveníTouch ID a kódový zámek, záložka USB příslušenství. Pokud je tato volba vypnutá, po hodině bez přihlášení nebude Lightning konektor reagovat na datové požadavky. Pokud tuto volbu zapnete, data přes Lightning konektor bude možné převádět u v případě, kdy bude telefon uzamčení. Defaultní možnost v iOS 12 (alespoň v této rané fázi betatestu) je vypnuto.

Zdroj: Cultofmac