Zavřít reklamu

Bezpečnost jablečných produktů je častokrát vyzdvihována nad konkurencí, především díky metodám jako Touch ID a Face ID. V případě jablečných telefonů (a iPadů Pro) se cupertinský gigant spoléhá právě na Face ID, což je systém určený pro rozpoznávání obličeje na základě jeho 3D skenu. Co se pak týče Touch ID neboli čtečky otisků prstů, ta dříve figurovala v iPhonech, avšak dnes ji nabízí už jen model SE, iPady a hlavně Macy.

Co se obou těchto metod týče, Apple si je poměrně hýčká a dává si pozor na to, kde je vůbec zavádí. Ostatně právě proto byly vždy součástí daného zařízení a nikam jinak se nepřenesly. To se konkrétně týká Maců posledních let, respektive MacBooků, jejíchž zapínací tlačítko slouží jako Touch ID. Jenže co modely, které nejsou laptopy a nemají tedy vlastní klávesnici? Tak přesně ty měly až donedávna smůlu. Apple však relativně nedávno prolomil tohle nepsané tabu a Touch ID přinesl i mimo Mac – představil totiž novější bezdrátovou klávesnici Magic Keyboard s integrovanou čtečkou otisků prstů Touch ID. I když je v tom menší háček, lze jej vcelku přehlédnout. Tato novinka funguje pouze s Apple Silicon Macy kvůli bezpečnosti.

Dočkáme se Face ID mimo iPhone a iPad?

Pokud se něco podobného odehrálo v případě Touch ID, u kterého bylo dlouhodobě nejasné, zdali se dočká nějaké změny a dostane se i k tradičním Macům, proč by Apple nemohl učinit něco podobného i v případě Face ID? Přesně tyto dotazy se začínají šířit mezi jablíčkáři a objevují se tak první myšlenky, jakým směrem by se Apple mohl uchýlit. Zajímavou možností by byl vývoj externí webkamery s pořádnou kvalitou, která by zároveň přinášela podporu pro rozpoznání obličeje na základě jeho 3D skenu.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že takovýto produkt by nemusel mít až tak velký odbyt. Většina Maců totiž disponuje vlastní webkamerou, stejně tak je na tom i nový monitor Studio Display. V tomto ohledu ale musíme trošku přimhouřit oči, jelikož starší FaceTime HD kamera s rozlišením 720p žádnou slávu nepřináší. Pořád tady ale máme například Mac mini, Mac Studio a Mac Pro, což jsou klasické počítače bez displeje, u kterých by něco podobného mohlo přijít vhod. Samozřejmě zůstává otázkou, kdyby externí webkamera s Face ID skutečně přišla, jaká by byla její reálná kvalita a hlavně cena, respektive zdali by se vyplatila ve srovnání s konkurencí. Teoreticky by tak Apple mohl přijít s parádním kusem příslušenstvím například pro streamery.

Face ID
Face ID na iPhonech provádí 3D sken obličeje

Aktuálně ale Apple nad podobným zařízením pravděpodobně neuvažuje. Žádné spekulace ani úniky totiž o externí kameře, potažmo o Face ID v nějaké odlišné podobě momentálně nehovoří. Spíše nám to dává zajímavou myšlenku. Když už k podobné změně došlo v případě Maců a Touch ID, teoreticky bychom nemuseli být tak daleko od zajímavých změn i v oblasti Face ID. Prozatím si tak s tímto biometrickým způsobem autentizace budeme muset vystačit na iPhonech a iPadech Pro.

.