Zavřít reklamu

Přibližně před měsícem unikl Applu interní dokument pro autorizované prodejce, ze kterého jsme se dozvěděli, že nové MacBooky a iMacy disponují speciálním softwarovým mechanismem, jenž prakticky znemožňuje opravu zařízení mimo oficiální servisy společnosti. Skutečnost však nebyla oficiálně potvrzena a odborníci z iFixit navíc později přišli se zprávou, že zmíněný mechanismus ještě není plně aktivní. Nyní ale kalifornský gigant pro The Verge potvrdil, že softwarový zámek se v nových Macích skutečně nachází a blokuje některé opravy ze strany běžných uživatelů nebo neautorizovaných servisů.

Omezení se konkrétně týká všech počítačů od Applu, jež jsou vybaveny novým bezpečnostním čipem Apple T2. Konkrétně se tedy jedná o iMac Pro, MacBook Pro (2018), MacBook Air (2018) a nový Mac mini. Při opravě nebo výměně některé z komponent u vyjmenovaných Maců se aktivuje speciální softwarový zámek. Díky němu je uzamčený přístroj v podstatě nepoužitelný a je proto nutné jej po servisním zásahu odblokovat pomocí diagnostického nástroje Apple Service Toolkit 2, který však mají k dispozici pouze technici v obchodech Applu a autorizovaných servisech.

Podle dosavadních informací se zámek aktivuje při opravě většiny komponent, jejichž úprava by mohla narušit bezpečnost počítače. V první řadě tak při servisu Touch ID či základní desky, což nyní potvrdil i samotný Apple. Společnost však už neprozradila kompletní seznam komponent. Podle interního dokumentu bude ale problematická i výměna displeje, klávesnice, Trackpadu, Touch Baru reproduktorů a všech částí, které jsou spojené s horním dílem šasi MacBooků. U iMacu Pro se systém uzamkne po zásahu do flashové úložiště či základní desky.

Je jistotou, že stejné omezení se bude týkat i všech budoucích Maců. Apple svůj dedikovaný bezpečnostní čip T2 implementuje do všech svých nových počítačů a důkazem budiž i nejnovější MacBook Air a Mac mini, jež si svou premiéru odbyly teprve před dvěma týdny. Zůstává však otázkou, zda je pro koncové zákazníky lepší maximální bezpečnost nebo spíše možnost opravit si počítač svépomocí či jej donést do neautorizovaného servisu, kde jsou opravy výrazně levnější.

Jak se na krok Applu díváte vy? Jste ochotni přistoupit na vyšší bezpečnost na úkor opravitelnosti?

MacBook Pro teardown FB
.