Zavřít reklamu
iWant

Nové MacBooky a iMacy si stále můžete sami opravit. Softwarový zámek ještě není aktivní

iWant

Ke konci minulého týdne se na webu objevila informace o tom, že Apple do nových MacBooků a iMaců Pro implementoval speciální softwarový zámek, který zařízení uzamkne v případě v podstatě jakéhokoliv servisního zásahu. Odblokování je pak možné pouze skrze oficiální diagnostický nástroj, kterým disponují jen oficiální Apple servisy a certifikovaná servisní centra. Během víkendu se ukázalo, že tato zpráva nebyla tak úplně pravdivá, byť podobný systém existuje a v zařízeních se nachází. Jen zatím není aktivní.

V návaznosti na výše uvedenou zprávu se americký iFixit, jež je proslulý publikací návodů na domácí/amatérskou opravu spotřební elektroniky, jal vyzkoušet, co je na tomto tvrzení pravdy. Pro otestování se rozhodli vyměnit displej a základní desku u letošního MacBooku Pro. Jak se po výměně a opětovném složení ukázalo, žádný aktivní softwarový zámek se zde nenachází, neboť MacBook po servisním úkonu naběhl jako obvykle. Pro celou kontroverzi z minulého týdne má iFixit vlastní vysvětlení.

Vzhledem k výše zmíněnému by to mohlo vypadat, že se v nových zařízený speciální software nenachází a jejich oprava je tak možná ve stejné míře, jako to bylo doposud. Technici z iFixitu však mají další vysvětlení. Podle nich může být jakýsi interní mechanismus aktivní a jeho jediná funkce může být sledování manipulace s komponentami. Při neautorizované opravě/výměně některých komponent může přístroj dále normálně fungovat, na oficiálních (a dostupných jen pro Apple) diagnostických nástrojích však může být vidět, že bylo do hardwaru jakkoliv zasahováno a to v i případě použití originálních komponent. Právě onen zmiňovaný diagnostický nástroj by se měl starat o to, že nově osazené komponenty zařízení „přijme“ jako původní a nebude u nich hlásit neautorizovanou změnu hardwaru.

 

Ve finále tak může jít jen o nástroj, kterým chce Apple kontrolovat tok a použití originálních náhradních dílů. V dalším případě může jít také o nástroj, který odhalí neautorizované zásahy do hardwaru v případě nějakých dalších potíží, zejména v souvislosti se snahou o uplatnění záruky/pozáruční opravy. Apple se k celému případu zatím nijak nevyjádřil.