Zavřít reklamu

Během včerejšího dne se na webu objevila nelichotivá novinka, týkající se společnosti Apple a nových Maců, resp. MacBooků. Uniklý interní dokument prozradil, že Apple do nejnovějších MacBooků Pro a iMaců Pro nasadil speciální softwarový mechanismus, který prakticky znemožňuje opravu těchto zařízení mimo oficiální servisy společnosti – do kterých se v těchto případech nepočítají ani certifikované servisní střediska.

Jádrem celého problému je jakýsi softwarový zámek, který se spustí v momentě, kdy systém rozpozná servisní zásah do zařízení. Tento zámek, díky kterému je uzamčený přístroj v podstatě nepoužitelný, je možné odblokovat jen za pomocí speciálního diagnostického nástroje, který mají k dispozici pouze servisní technici Applu v jednotlivých Apple obchodech.

Tímto způsobem tak Apple v podstatě vyšachuje všechny ostatní servisní centra, ať už jde o certifikovaná pracoviště, nebo jiné možnosti oprav těchto produktů. Dle uniklého dokumentu se tento nový postup týká zařízení, jež disponují integrovaným T2 čipem. Ten v těchto produktech obstarává zabezpečení a právě kvůli tomu je třeba, aby bylo zařízení odemčeno speciálním diagnostickým nástrojem, který má k dispozici jen Apple.

ASDT 2

Uzamčení systému nastane i po relativně banálních servisních úkonech. Dle uniklého dokumentu se systém „uzamkne“ po jakémkoliv servisním zásahu, který se týká displeje MacBooku Pro, dále pak zásahů do základní desky, horního dílu šasi (klávesnice, Touch Bar, touchpad, reproduktory apod.) a Touch ID. V případě iMaců Pro se systém uzamkne po zásahu do základní desky či flashového úložiště. Pro odemčení je potřeba speciální „Apple Service Toolkit 2“.

Apple tímto krokem v podstatě zamezí jakýmkoliv zásahům do svých počítačů. Vzhledem k trendu, jakým osazování dedikovaných bezpečnostních čipů je, můžeme očekávat, že se podobného provedení postupně dočkáme ve všech počítačích, které bude mít Apple v nabídce. Tento krok vzbudil obrovské kontroverze především v USA, kde momentálně probíhá nelítostný boj o „právo na opravu“, kde na jedné straně stojí uživatelé a nezávislá servisní centra, a na druhé straně Apple a další firmy, jež by chtěly na opravu svých zařízení absolutní monopol. Jak se na tento krok Applu díváte vy?

MacBook Pro teardown FB

Zdroj: Motherboard

.