Zavřít reklamu

Během včerejšího dne se na webu objevila nelichotivá novinka, týkající se společnosti Apple a nových Maců, resp. MacBooků. Uniklý interní dokument prozradil, že Apple do nejnovějších MacBooků Pro a iMaců Pro nasadil speciální softwarový mechanismus, který prakticky znemožňuje opravu těchto zařízení mimo oficiální servisy společnosti – do kterých se v těchto případech nepočítají ani certifikované servisní střediska.

Jádrem celého problému je jakýsi softwarový zámek, který se spustí v momentě, kdy systém rozpozná servisní zásah do zařízení. Tento zámek, díky kterému je uzamčený přístroj v podstatě nepoužitelný, je možné odblokovat jen za pomocí speciálního diagnostického nástroje, který mají k dispozici pouze servisní technici Applu v jednotlivých Apple obchodech.

Tímto způsobem tak Apple v podstatě vyšachuje všechny ostatní servisní centra, ať už jde o certifikovaná pracoviště, nebo jiné možnosti oprav těchto produktů. Dle uniklého dokumentu se tento nový postup týká zařízení, jež disponují integrovaným T2 čipem. Ten v těchto produktech obstarává zabezpečení a právě kvůli tomu je třeba, aby bylo zařízení odemčeno speciálním diagnostickým nástrojem, který má k dispozici jen Apple.

ASDT 2

Uzamčení systému nastane i po relativně banálních servisních úkonech. Dle uniklého dokumentu se systém „uzamkne“ po jakémkoliv servisním zásahu, který se týká displeje MacBooku Pro, dále pak zásahů do základní desky, horního dílu šasi (klávesnice, Touch Bar, touchpad, reproduktory apod.) a Touch ID. V případě iMaců Pro se systém uzamkne po zásahu do základní desky či flashového úložiště. Pro odemčení je potřeba speciální „Apple Service Toolkit 2“.

Apple tímto krokem v podstatě zamezí jakýmkoliv zásahům do svých počítačů. Vzhledem k trendu, jakým osazování dedikovaných bezpečnostních čipů je, můžeme očekávat, že se podobného provedení postupně dočkáme ve všech počítačích, které bude mít Apple v nabídce. Tento krok vzbudil obrovské kontroverze především v USA, kde momentálně probíhá nelítostný boj o „právo na opravu“, kde na jedné straně stojí uživatelé a nezávislá servisní centra, a na druhé straně Apple a další firmy, jež by chtěly na opravu svých zařízení absolutní monopol. Jak se na tento krok Applu díváte vy?

MacBook Pro teardown FB

Zdroj: Motherboard

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jak se na to dívám? Nekupovat to. Když si někdo jako za moje tahá laptop do peřin je třeba ho občas vyfoulat – i to nyní bude problém. Za mě tedy – děkuji nechci zeptejte se jinde.

  v pořádku, potom vám mohou nabídnout -třeba jako mě loni- výměnu přejetého iPhone 7 256GB za nový za směšných 10k… kdybych ho dříve rozebral nebo použil neautorizovaný servis mám smůlu. prostě si hlídají svoje. pokud někdo má potřebu rozebírání tak udělá líp když se poohlédne jinde…

  No hlavně , že naše telefony s jablkem se posílají do britexu tam bych nedal ani vysavač natož telefon a jestli má někdo z britexu problém klidně napište dám sem fotky jak mi přišla po opravě jiná zakl . deska telefonu .

  Nesmysl, vzhledem k.romu, že legislativa EU chystá pravý opak, konkrétně povinnost výrobců umožnit servisní zásahy v podstatě komukoliv (navíc bez speciální výbavy, nedělámsi si srandu, taková silenost tam fakt je), nebude mít tento jinak.vyborny nápad, šanci. (A nebo pomůže všem ostatním) Skoda, způsobená neautorizovanymi servisy je jen u mobilů obrovská.

  Ten zamok dava zmysel ked bude chranit sukromie uzivatela pred zasahmi do FaceID, touch ID, pamete telefonu, a takto si to zrejme bude apple obhajovat. S obmedzenim ostatnych servisnych ukonov to trochu prehnali.

  Já myslím, že i kdyby to Apple posílal v krabici od hnoje a nešlo by to ani zapnout, stejně se vždy najde nějaký blbec, který to koupí.
  Je třeba si uvědomit, že naprostá většina zákazníků této firmy jsou lidé nižší střední třídy, kteří mají potřebu si dokazovat že jsou něco víc. Tak si koupí předražený krám, většinoou na splátky a mají potřebu to všem ukazovat.
  Mám spousty známých s vysoce nadprůměrnými příjmy, kteří by si mohli kupovat nový mobil i notebook od Applu každý měsíc a přesto jsem je ani jednoho s applem neviděl. Pokud je člověk úspěšný, tak je pravděpodobně i inteligentní. No a inteligentní člověk si nekoupí výrobek od nějaké firmy, když může mít za poploviční cenu totéž (někdy i lepší) od konkurence.
  Za to znám několik lidí, kteří na tom finančně zas moc dobře nejsou (mají nízké příjmy, dluhy, hypoteky…) a ti se s applem hrají každou chvíli.
  Takže se nad sebou každý zamyslete…

  Další zbytečný příspěvek, dalsiho strašne chytreho profíka, který samozřejmě ví o čem mluví ?. Doufam, že je vám lépe, když jste vypustil páru a teď k tématu.

  ^^^ je třeba si uvědomit, že soukromý názor postavený na sebepevnějším přesvědčení “že to tak určitě je”, nemá faktickou hodnotu vyšší, než cokoliv jiného, co lze z prstu vycucat.

  Mně vždycky pobaví, když se nějakej mentální chudák příjde na čistě „apple“ web vytahovat nad ostatníma, jak on je nad věcí a nemusí si nic dokazovat a ostatní jsou chudáci, kteří drahou značkou zlepšují svůj sociální status.

  Takže máme dvě možnosti, buď patříš do té skupiny, která si tím něco dokazuje – a pak tě asi hodně štve, jak tě to finančně ruinuje a nebo na to nemáš vůbec a o to víc ti to drásá nervy.

  Nedovedu si totiž představit, proč by člověk, který je tak moc prudce inteligentní a nepotřebuje drahé hračky, chodil na web o applu a vyplodil tam ze sebe podobný žvást, aby ukázal, jaký je on borec a všichni ostatní jsou socky :)

  :-) Vymýšlíte si. Kde berete vaše „čísla“? Jaká že to většina zákazníků? Prosím o zdroj. Nemyslíte spíš, že většina zákazníků, které znáte vy? .-) Pro vaši informaci, Apple počítače byly VŽDY doménou profesionálů, a to proto, že se prostě nemuseli neustále restartovat při zaseknutí systému (což se neděje ani nyní). Přečtěte si o tom něco. Také řeči o předraženém Apple už dávno není pravda. Ceny se hodně srovnaly přechodem na Intel platformu, což jak možná víte, je už nějaký ten pátek. Lze těžko říkat, že můžete mít od konkurence totéž, kde jste to vzal? Ve vlaku? Pohledem z něj na prodejnu Apple? Problém konkurenčních produktů je v tom, že mají Windows, které jsou nevybavené v základní instalaci, fungují, jak se jim zachce a ovládají se při každém update trošku jinak. Stabilita Mac OS a Win se fakt nedá srovnávat, ale to je potřeba nějaké zkušenosti nebo si přečíst statistiku. Přestaňte se chovat jako zaslepená ovce a zkuste trochu objektivity. Než budete zkoušet mou profesní neznalost, tak jsem 15 let v reklamě, DTP a zkušenosti v IT mám na úrovni správce malých středisek.

  A nenapadlo Vás, že to je hlavně ochrana před různými pokusy získat Vaše data? Když se to zamkne ztíží se tím šance vydolovat data, ať již přímým kopírováním z pamětí či jinou metodou. Osobně upřednostním absolutní ochranu a soukromí. Nehledě na to, že když si něco kupuji Vážím si toho. Auto za milion také nestrčím nějakému strýci z vesnice, který má jen kladivo a větší kladivo.
  Mimo téma :-) nej mě dostává, když si někdo koupí telefon za 10-ky tisíc a pak místo aby si koupil nový kabel za poškozený, ten starý ze kterého koukají dráty motá izolepou.

  Takové rozhodnutí nemusí být jen o penězích. Bezpečnost je dnes velké téma a takový postup jaký Apple uplatnil je alespoň zatím zárukou že máte vše originál což externí servis může ošidit. Druhá strana toho je, že to bude drahé a zaplatí to zákazník.

  Již Jobs u Apple 2 žádal, aby zařízení nesla midifikovat. Toto opatření je se domnívám pouze v duchu Applu. Apple si profesionálové kupuji především kvůli bezpečí a pokud tento krok má vést k posílení tak je to v pořádku.

  Lepší apple nekoupit. Kdysi znamenalo pořízení apple počítače, či ntb, že jste si koupili inovativní zařízení, které přinášelo technologický pokrok, například grafiku s procesorem, která měla dvojnásobnou datovou šířku, nebo revoluční výkon originálního procesoru, který na platformě ibm nebyl možný (např. Risc PC). Dnes je to úplně standartní PC s linuxem (Mac OS). Dobrá, má relativně inovativní soft, hezký hliníkový design, a lehkou míru inteligence. Ale stále je to jen předražené PC. Nese jen nálepku pro bohaté, a i když peněz mám dost, není na tom nic už lákavého. Za tu cenu koupím v PC světě dvakrát výkonnější notes, linux tam mohu taky mít. A hliníkový design už i tam je běžná věc.

celý text

Čtěte více.