Zavřít reklamu

Baterie je v iPhonu vestavěná již od jeho první generace. V roce 2007 ho za to všichni kritizovali, bylo totiž zcela běžné si baterii vyměnit dle uvážení. Obvykle se pod ní nacházela i SIM a paměťová karta. Jenže Apple ukázal směr, a všichni jej následovali. Baterii si dnes nevymění nikdo, kdo nemá patřičné nástroje a zkušenosti. A i s nimi to nebude mít jednoduché. 

Apple jednoduše nechce, aby do iPhonů zasahoval kdokoli, kdo k tomu nemá jeho autorizaci. Tedy nejen my, jako uživatelé, ale i ti, kteří třeba jeho útrobám rozumí a jsou schopni provádět různé opravy, ale neprošli u Applu potřebným školením. Pokud chce tedy normální smrtelník do iPhonu nahlédnout, může tak učinit jen skrze vysunutý šuplík pro SIM. A tam toho samozřejmě moc neuvidí.

Baterie 

Softwarový zámek je to, co má mnohé „amatérské“ techniky od všech pokusů o správu poškozeného zařízení odradit. Pokud totiž vyměníte v novějších iPhonech jejich baterii, zobrazí se vám v Nastavení -> Baterie v nabídce Kondice baterie hláška, že potřebuje servis. To samozřejmě zcela nelogicky, když jste vložili nový kus. Tento problém se však děje, i když vložíte originální baterii, ne pouze nějakou její čínskou náhražku.

Baterie obsahuje mikrokontrolér od Texas Instruments, který poskytuje iPhonu informace, jako je kapacita baterie, její teplota a za jak dlouho se úplně vybije. Apple používá vlastní proprietární verzi, ale téměř všechny baterie moderních smartphonů nějakou verzi tohoto čipu obsahují. Čip používaný v novějších bateriích iPhonu tak obsahuje funkci autentizace, která ukládá informace pro spárování baterie s logickou deskou iPhonu. A pokud baterie nemá jedinečný ověřovací klíč, který logická deska iPhonu vyžaduje, dostanete onu servisní zprávu. 

Vtip je tedy v tom, že toto není chyba, ale vlastnost, které chce Apple dosáhnout. Jednoduše řečeno, Apple už při výrobě zamyká baterie na iPhonech tak, aby po její neautorizované výměně znemožnil sledování kondice. Jak to obejít? Technicky je možné vyjmout čip mikrokontroléru z původní baterie a opatrně jej připájet do nové baterie, kterou vyměňujete. Chcete to ale dělat? Autorizovaným servisům společnost poskytuje diagnostický software, který toto odstraní. Kdo není autorizovaný, má smůlu. I když vám nicméně bude kondice ukazovat servis, nemá to mít na funkci iPhonu vliv, tedy především na jeho výkon ne.

Touch ID 

V případě baterie se tak jedná o pokračující trend, který společnost započala už v roce 2016 a výměnou domovského tlačítka s Touch ID. To po neautorizované výměně zapříčinilo zobrazování chyby „53“. Už tehdy bylo totiž spárováno s logickou deskou, což jednoduše znamená, že domácí výměna bude mít stále za následek nefunkčnost otisků prstů. Je ale pravda, že v aktuálním portfoliu Applu se toto může týkat jen druhé generace iPhonu SE, nicméně jistě je po světě ještě hodně aktivních iPhonů 8 nebo starších generací telefonu, které mohou v tomto ohledu narazit.

Displej 

Společnost tvrdí, že používání komponent třetích stran může ohrozit integritu funkcí iPhonu. Co na tom, když jsou použity originální díly. Zde tedy zjevně vůbec nejde o komponenty třetích stran, jde o to, zabránit vám v jakékoli samostatné manipulaci s komponenty zařízení. Dokládají to i problémy s výměnou displeje, což je po baterii pravděpodobně ta nejčastější komponenta, která z důvodu poškození potřebuje vyměnit, i když je iPhone jinak v pořádku.

Operační systém iOS 11.3 např. přinesl „funkci“, která po neautorizované výměně displeje deaktivovala technologii True Tone. V případě výměny displeje na řadě iPhonů 11 se pak objevovala trvalá hláška o neověření displeje společností. Stejně jako loni s iPhony 12 se nyní zase řeší, že když vyměníte displej na iPhonu 13, nebude vám fungovat Face ID. Vše samozřejmě v případě domácích oprav nebo těch provedených neautorizovaným servisem i za použití originálních komponent. Jednání Applu se nelíbí mnohým, nejen domácím kutilům a neautorizovaným servisům, ale už i americké vládě. Jestli ale proti tomuto technologickém gigantovi něco zmůže, se teprve uvidí.

.