Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Gmail přichází s praktickým widgetem

V červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 se nám kalifornský gigant pochlubil s pravděpodobně nejočekávanějším operačním systémem, který je iOS 14 a iPadOS 14. Ten s sebou přinesl řadu parádních novinek, mezi kterými pravděpodobně kraluje možnost widgetů. Nově si totiž jablíčkáři mohou zmiňované widgety nastavit i přímo na svou domovskou obrazovku.

gmail-widget-ios-14
Zdroj: MacRumors

Společnost Google nyní aktualizovala svého e-mailového klienta Gmail, do které podpora widgetů dorazila. Nově si tak můžete nastavit widget přímo na vaší plochu a k e-mailům přistupovat prakticky okamžitě. Konkrétně máte možnost mezi zprávami vyhledávat, můžete vytvářet nové e-maily a zobrazit si doposud nepřečtené maily.

Apple se chystá své iPhony a Macy osadit o poznání lepšími čipy

Teprve minulý týden jsme se dočkali poměrně velké události. Kalifornský gigant se nám totiž pochlubil s vůbec prvními Macy, které jsou osazeny jejich vlastním řešením s názvem Apple Silicon, konkrétně tedy čipem Apple M1. Podle prvních testů je výkon tohoto čipu o poznání dál před konkurencí. Vcelku podobně jsou na tom i čipy v jablečných telefonech, které si Apple opět navrhuje sám. Když totiž porovnáme nějaký iPhone s telefonem s Androidem, tak na poli výkonu pravděpodobně zvítězí právě „jablko.“

Nový Apple M1:

Podle taiwanské společnosti TrendForce Apple nadále spolupracuje se společností TSMC, která je hlavním dodavatelem zmiňovaných čipů. Kalifornský gigant by údajně v příští generaci jablečných telefonů použil čipy s 5nm+ výrobním procesem, ke kterým TSMC referuje jakožto N5P, díky čemuž by měl disponovat opět o poznání větším výkonem ve srovnání s dosavadními čipy s 5nm výrobním procesem. Když se podíváme o generaci dál, konkrétně tedy do roku 2022, tak TrendForce předpokládá, že čip Apple A16 se bude pyšnit již 4nm výrobním procesem.

Apple A14 Bionic
Apple A14 Bionic; Zdroj: Twitter

Je jasné, že kalifornskému gigantovi na výkonu jeho produktů skutečně záleží. Podobných změn by se navíc mohly dočkat i jablečné počítače. Spousta analytiků a leakerů již nyní předpokládá, že se začátkem příštího roku dočkáme představení 14″ a 16″ MacBooku Pro s lepším Apple Silicon čipem. Onen 14″ model by měl po vzoru 16″ MacBooku ztenčit rámečky, nabídnout lepší design a obecně tak zvětšit displej. Na bližší informace si ale budeme muset počkat.

CrossOver umožňuje spustit Windows x86 aplikace na strojích s Apple Silicon

Když se nám Apple vůbec poprvé pochlubil s projektech Apple Silicon a přechodem na své vlastní čipy, postavené na ARMové architektuře, lidé byli spíše skeptičtí. Navzdory tomu, že tento přechod sice dokáže zvýšit výkon samotných strojů a sníží jejich energetickou náročnost, tak zde byly obavy, zdali na novou platformu budou dostupné aplikace. Jak jsme již zmínili výše, momentálně je tomu týden, co jsme se dočkali představení prvních Maců s čipem Apple M1 z rodiny Apple Silicon. A obavy jsou pryč.

Společnost Codeweavers na svůj blog přidala příspěvek, ve kterém ukazuje jejich aplikaci CrossOver, jak si poradí na novém MacBooku Air se zmiňovaným čipem. Na výše přiloženém videu můžete vidět, jak si uživatel užívá ikonickou hru Team Fortress 2 relativně bez problémů. Co to ale vlastně ten CrossOver je? Jedná se o výjimečný program založený na Wine Project, který se dokáže postarat o spuštění Windows aplikací i v systému macOS. Tento nástroj totiž funguje tak, že Windows API překládá do jablečných ekvivalentů, díky čemuž daný program funguje bez jediného problému. Podle samotného autora příspěvku je až neuvěřitelné, že nejlevnější MacBook dokáže přes Rosettu 2 spustit CrossOver a přes něj ještě „windowsáckou“ hru, přičemž vše běží takřka plynule. Laptop by si měl přitom poradit i s hrou Zaklínač 3.

Google Stadia míří na iOS

Dnes jste si na našem magazínu mohli přečíst o příchodu herní platformy GeForce NOW na iOS a iPadOS. Tato služba vám umožňuje takzvané streamování her, kdy si i na slabém počítači můžete zahrát AAA tituly, přičemž potřebujete pouze stabilní připojení. GeForce NOW ale doposud nebylo možné spustit na jablečných mobilních produktech, protože svým způsobem porušují zásady App Storu. Apple totiž neumožňuje herní cloudové aplikace, které slouží jako rozcestník pro spouštění her – tedy pouze v případě, kdy všechny hry již byly zkontrolovány jablečným týmem a v App Storu se skutečně nachází.

Ke stejnému kroku se chystá přistoupit i samotný Google. Ten uživatelům nabízí svou vlastní službu s názvem Google Stadia, která až na pár odlišností funguje téměř stejně. Opět se totiž jedná o cloudovou platformu, která vám umožní hrát i náročné hry na slabém zařízení. Podle samotného vyjádření Googlu na to jdou totožnou metodou, s jakou nyní uspěla Nvidia se službou GeForce NOW – tedy v podobě webové aplikace. Kdy se však platformy Stadia dočkáme je prozatím nejasné a na další informace si budeme muset počkat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tak Team Fortres 2 samozřejmě je super, ale do dnešních a nebo alespoň trochu současnějších her to má už hodně daleko.

    A navíc se to výrazně škube, místy to má tak 5FPS ne-li méně. Ale to by si autor článku to video musel aspoň pustit. Každopádně, i tak je to imresivní výkon, jen bych nepsal, že je to „bez problémů“, když to je na hranici hratelnosti.

celý text

Čtěte více.