Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple pracuje na vlastních 5G modemech

Ještě před představením loňské generace iPhonu 11 se častokrát diskutovalo o tom, zdali se tehdejší novinky pochlubí podporou 5G sítí. To bohužel brzdil probíhající soudní spor mezi Applem a společností Qualcomm a fakt, že Intel, tehdy hlavní dodavatel modemů jablečných telefonů, byl v této technologii značně pozadu. Kvůli tomu jsme se této vychytávky dočkali až v případě iPhonů 12. Veškeré spory se mezi zmiňovanými kalifornskými giganty naštěstí vyřešili, a proto se v nejnovějších telefonech s logem nakousnutého jablka nachází modemy právě od Qualcommu – tedy alespoň prozatím.

Snímky z představení iPhonu 12:

Podle nejnovějších informací od agentury Bloomberg se ale Apple pokouší najít ještě ideálnější řešení. Tím by byla nezávislost od Qualcommu a vlastní výroba této „kouzelné“ součástky. Cupertinská společnost v současné situaci pracuje na vývoji vlastního 5G modemu, což prohlásil sám viceprezident pro hardware Johny Srouji. Tohle tvrzení navíc potvrzuje fakt, že Apple vloni od Intelu odkoupil divizi těchto modemů a zároveň najal více než dva tisíce zdejších zaměstnanců právě pro zmiňovaný vývoj.

čip Qualcomm
Zdroj: MacRumors

Samozřejmě se jedná o běh na poměrně dlouhou trať a vývoj vlastního řešení nějaký ten čas zabere. Není navíc žádným překvapením, že se Apple chce co možná nejvíce osamostatnit, aby na Qualcommu nebyl přespříliš závislý. Kdy se ale dočkáme vlastního řešení je v současné situaci pochopitelně nejasné.

Dodavatelé neočekávají velký odbyt AirPods Max

V tomto týdnu jste si na našem magazínu mohli přečíst o tom, že se Apple světu představil se zbrusu novým produktem – náhlavními sluchátky AirPods Max. Ty se na první pohled vyznačují svým designovým zpracováním a poměrně vyšší pořizovací cenou. Samozřejmě ale sluchátka necílí na obyčejné posluchače. Veškeré detaily a podrobnosti si můžete přečíst v níže přiloženém článku. Nyní si ale popovídáme o tom, jaký by mohly mít AirPods Max odbyt.

airpods max
Zdroj: Apple

Podle nejnovějších informací z magazínu DigiTimes by se o výrobu obvodových desek pro zmiňovaná sluchátka měly postarat taiwanské společnosti jako Compeq a Unitech, které již mají zkušenosti s výrobou součástek pro klasické AirPods. Tito dodavatelé ale nikterak neočekávají, že by odbyt po sluchátkách byl nějak znatelný. Na vině je především fakt, že se jedná o právě zmiňovaná náhlavní sluchátka. Tento segment je na trhu vcelku malý a když jej porovnáme s trhem klasických bezdrátových sluchátek, tak můžeme ihned zpozorovat rozdíl. Pro příklad si můžeme uvést poslední analýzu společnosti Canalys, která poukazuje na celosvětový prodej true wireless sluchátek. Těch se prodalo 45 milionů párů během třetího kvartálu roku 2019, zatímco u náhlavních sluchátek jde „pouze“ o 20 milionů párů.

Na trh míří iPhone s originálním kouskem obvodu z Apple I

Ruská společnost Caviar se opět hlásí o slovo. Pokud tuto firmu doposud neznáte, jedná se o unikátní společnost, která se specializuje na tvorbu extravagantních a poměrně drahých těl iPhonů. Aktuálně se v jejich nabídce objevil velice zajímavý model. Samozřejmě se jedná o iPhone 12 Pro, ale co je na něm nejzajímavější, je, že se v jeho těle nachází originální fragment obvodu z počítače Apple I – tedy vůbec prvního osobního počítače, který kdy Apple vytvořil.

Tento unikátní iPhone si můžete prohlédnout zde:

Cena takovéhoto telefonu začíná na 10 tisících dolarů, tedy asi 218 tisících korun. Počítač Apple I vyšel v roce 1976. V dnešní době se jedná o neskutečnou raritu a doposud se ví o existenci pouhých 63 kusů. Při jejich prodeji se navíc zachází do až neuvěřitelných částek. Při poslední dražbě byl Apple I prodán za 400 tisíc dolarů, což po přepočtu činí téměř 9 milionů korun (8,7 mil. Kč). Právě jeden takovýto stroj byl odkoupen i společností Caviar, která jej vytvořila pro tvorbu těchto unikátních iPhonů. Pokud se vám tento kousek zamlouvá a čirou náhodou byste si jej rádi pořídili, tak byste rozhodně neměli otálet – Caviar totiž plánuje vyrobit pouze 9 kusů.

.