Zavřít reklamu

Dnes před novináře v Yerba Buena Center předstoupil Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Applu, a to představit v pořadí již šestou generace jablečného telefonu, která nese název iPhone 5. Očekávaný telefon po dvou a půl letech změnil design i rozměry displeje, prodávat se bude od 21. září.

Abychom byli přesní, nebyl to Tim Cook, kdo světu ukázal nový iPhone 5, ale Phil Schiller, senior viceprezident světového marketingu, který se na pódiu ještě ani pořádně neohřál a už oznamoval: „Dnes představujeme iPhone 5.“

Jakmile na plátno efektně přirotoval nový iPhone, bylo jasné, že se vyplnily spekulace předchozích dnů. iPhone 5 je kompletně vyroben ze skla a hliníku, přičemž zadní část je z hliníku se skelnými okénky nahoře a dole. Po dvou generacích tedy iPhone opět lehce mění design, zepředu však vypadá prakticky totožně jako iPhone 4/4S. Bude opět dostupný v černé a bílé barvě.

 

iPhone 5 je ovšem o 18 % tenčí, má jen 7,6 mm. Je zároveň o 20 % lehčí než jeho předchůdce, váží 112 gramů. Disponuje Retina displejem s 326 PPI, který se zobrazuje na zbrusu novém čtyřpalcovém displeji s rozlišením 1136 × 640 pixelů a poměrem stran 16:9. V praxi to znamená, že iPhone 5 přidává na hlavní obrazovku ještě jednu, pátou řadu ikon.

Apple kvůli tomu zároveň optimalizoval veškeré své aplikace, aby proporce nového displeje náležitě využily. Ty aplikace, tedy v součastné době většina v App Store, které prozatím nejsou aktualizovány, se na novém iPhonu vycentrují a na krajích bude přidán černý rámeček. Nějak si Apple poradit musel. Nový displej je podle Schillera vůbec nejpřesnější ze všech mobilních zařízení. Dotykové senzory jsou totiž integrovány přímo do displeje, také barvy jsou ostřejší a o 44 procent sytější.

iPhone 5 nově podporuje sítě HSPA+, DC-HSDPA a také očekávané LTE. Uvnitř nového telefonu se nachází jeden čip pro hlas a data a jeden radiový čip. Co se týče podpory LTE, spolupracuje Apple s operátory po celém světě. V Evropě zatím s těmi z Velké Británie a Německa. Zároveň iPhone 5 disponuje lepší Wi-Fi, 802.11n na frekvencích 2,4 Ghz a 5 Ghz.

To vše celé pohání zbrusu nový Apple A6 čip, který tepe v útrobách jablečného telefonu šesté generace. V porovnání s A5 čipem (iPhone 4S) je dvakrát rychlejší a navíc o 22 procent menší. Dvojnásobný výkon by měl být znát ve všech aplikacích. Více než dvakrát rychleji se například spustí Pages, téměř dvakrát rychleji se bude spouštět přehrávač hudby a vyšší rychlost pocítíme i u ukládání fotografií z iPhota či prohlížení dokumentu v Keynote.

Po předvedení nového závodního titulu Real Racing 3 se na pódium vrátil Phil Schiller a oznámil, že se Applu podařilo do iPhonu 5 vměstnat ještě lepší baterii, než kterou má iPhone 4S. iPhone 5 vydrží 8 hodin na 3G a LTE, 10 hodin na Wi-Fi či při sledování videa, 40 hodin při poslouchání hudby a 225 hodin v režimu standby.

Nemůže chybět ani nový fotoaparát. iPhone 5 je osazen osmimegapixelovou kamerou iSight s hybridním IR filterem, pěti čočkami a světelností f/2,4. Celá čočka je pak o 25 % menší. Mnohem lépe by měl nyní iPhone fotit v horších světelných podmínkách, zároveň je pořízení fotografie o 40 procent rychlejší. iSight umí natáčet 1080p video, má vylepšenou stabilizaci obrazu a rozpoznávání obličejů. Během natáčení je možné pořizovat fotografie. Přední FaceTime kamera je konečně HD, umí tedy pořizovat video v 720p.

Zbrusu novou funkcí týkající se fotoaprátu je tzv. Panorama. iPhone 5 umí hladce spojit několik fotografií a vytvořit jednu velkou. Názornou ukázkou byla panoramatická fotografie mostu Golden Gate, která měla 28 megapixelů.

Apple se rozhodl, že v iPhonu 5 změní či vylepší úplně vše, a tak v něm najdeme tři mikrofony – vespodu, na přední a na zadní straně. Mikrofony jsou o 20 procent menší a audio bude se širokou frekvenční škálou.

Poměrně radikálních změn doznal i konektor. Po dlouhých letech mizí 30pinový a nahradí ho zbrusu nový celodigitální konektor nazvaný Lightning (Blesk). Ten je 8pinový, má zlepšenou odolnost, dá se připojit oboustranně a je o 80 procent menší než původní konektor z roku 2003. Apple pamatoval i na redukci, která bude dostupná, a vypadá podobně jako Camera Connection Kit.

Cena nového iPhonu začíná na 199 dolarech za 16 GB verzi, 299 dolarů stojí 32 GB verze a 399 dolarů pak zaplatíte za 64 GB. Z nabídky vypadává iPhone 3GS, v prodeji nadále zůstávají iPhone 4S i iPhone 4. Předobjednávky iPhonu 5 startují 14. září, k prvním majitelům se dostane 21. září. Do dalších zemí, včetně České republiky, dorazí 28. září. O českých cenách zatím informace nemáme, ale v Americe stojí iPhone 5 stejně, jako stál iPhone 4S. V prosinci letošního roku by už měl být iPhone 5 ve stovce zemí u 240 operátorů.

Spekulace o NFC čipu se nepotvrdily.

 

Sponzorem přenosu je Apple Premium Resseler Qstore.

.