Zavřít reklamu

Situace společnosti Apple na čínském trhu je v posledních týdnech žhavým tématem. Prodejům iPhonů se zde příliš nedaří, podnikání Applu je zde negativně ovlivněno patentovým sporem se společností Qualcomm a vztahy mezi Spojenými státy a Čínou jsou všeobecně napjaté. Nemalou roli zde hraje i konkurence v podobě cenově dostupnějších zařízení od lokálních výrobců.

Čínský deník National Business Daily dnes přinesl zprávu, že tamní prodejci iPhonů po dohodě s Applem snižují ceny u iPhonu 8, 8 Plus, XR, XS a XS Max. Ceny těchto modelů v Číně klesnou v přepočtu až o 1500 korun. Zpráva o snížení cen následovala jen několik málo hodin po oznámení, že Apple pro období následujících tří měsíců snižuje produkci o dalších deset procent.

iPhone XS camera FB

V kontextu cen iPhonů se sice nejedná o kdovíjak výrazné zlevnění, snížení ale není krokem, ke kterému by Apple měl ve zvyku se uchylovat. Učinil tak například v roce 2007. Dva měsíce po jeho uvedení zlevnil původní iPhone o 200 dolarů, nespokojeným zákazníkům, kteří si nezlevněný přístroj zakoupili ihned po jeho uvedení, nabídl Apple kompenzaci v podobě stodolarového kreditu na nákup.

Řada nedávných událostí by mohla napovídat, že se Applu možná ve skutečnosti nedaří tak, jak by sám očekával. Jeho ředitel Tim Cook ale opakovaně a vytrvale přesvědčuje veřejnost o opaku. V jednom z nedávných rozhovorů například naznačil, že ho nepříliš silné prodeje iPhonu vlastně nijak zvlášť neznepokojují. Podle Cooka se Apple chce čím dál více zaměřit na služby, čemuž napovídá rozšíření podpory AirPlay 2 pro televizory od výrobců třetích stran, stejně jako plánované spuštění vlastní streamovací služby.

.