Zavřít reklamu

iPad Pro (2022) s M2 je po dlouhém čekání tady! Apple dnes prostřednictvím tiskové zprávy představil novou generaci nejlepšího jablečného tabletu, který si opět polepšil v hned několika ohledech. Pojďme si tedy na novinku společně posvítit a ukázat, s čím se Apple vytáhl tentokrát. Nový iPad Pro s čipem M2 má totiž rozhodně co nabídnout.

Výkon

Samozřejmě hlavní pozornost si nový iPad Pro získává svým čipsetem. Apple totiž vsadil na čip M2 z rodiny Apple Silicon, který současně tepe i v MacBooku Air (2022) a 13″ MacBooku Pro (2022), podle čehož lze jasně usoudit jediné. Tabletu propůjčí nekompromisní výkon. Konkrétně tak nabízí 8jádrový CPU, který je až o 15 % rychlejší než M1, a 10jádrový GPU, jež si polepšil o skvělých 35 %. Důležitou roli sehrává i 16jádrový Neural Engine. Ten dokáže za sekundu vykonat 15,8 bilionů operací, díky čemuž je o skvělých 40 % napřed před starší verzí z čipu M1. Určitě také nesmíme zapomenout zmínit o 50% lepší propustnost dosahující až 100 GB/s a podporu pro až 16 GB jednotné paměti. Sečteno podtrženo – nový iPad Pro (2022) se tak staví do role výkonnostní bestie, která si poradí prakticky s čímkoliv. Limitace ze strany operačního systému však nyní nechme stranou.

Jak přímo Apple sám uvádí, díky skvělému výkonu se mohou uživatelé radovat z podstatně rychlejšího chodu systému a jednotlivých operací. Čip M2 s sebou navíc přináší o důležité koprocesory Media Engine a Image Signal Processor (ISP), které ve spojení s pokročilými kamerami umožňují zaznamenat a překódovat ProRes video až 3x rychleji.

Konektivita

iPad Pro (2022) s čipem M2 se navíc dočkal podpory novodobého standardu Wi-Fi 6E, který má uživatel zajistit bleskurychlé, a především stabilní bezdrátové internetové připojení. Podle oficiálních specifikací je tak tablet schopen stahovat rychlostí až 2,4 Gb/s, což dvojnásobně překonává možnosti předchozí generace. Modely Wi-Fi + Cellular, které podporují eSIM, nyní navíc přicházejí s podporou pro více 5G sítí napříč celým světem. Apple se tak snaží jablíčkářům poskytnout stabilní a kvalitní internetové připojení bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí.

Další novinky

Apple se při představení iPadu Pro (2022) věnoval i Apple Pencil. Podle oficiálního popisu bude možné s Apple Pencil (2. generace) možné pracovat o dost lépe, jelikož ji iPad detekuje již při vzdálenosti 12 mm od displeje, což s sebou přinese poměrně zásadní výhodu – jablíčkáři uvidí náhled akce, aniž by ji vlastně ještě provedli. Jedná se tak o obrovský posun vpřed, který ocení zejména kreativci. Do načrtávání či ilustrování se tak můžete ponořit naplno a mít jistotu v tom, že budete maximálně přesní. Z této výhody budou moci zároveň těžit i aplikace třetích stran. Je však ale možné, že tato novinka spojená s Apple Pencil souvisí spíše s operačním systémem iPadOS 16.

iPad Pro 2022 s čipem M2

Operační systém iPadOS 16, který bude oficiálně uvolněn pro veřejnost již v následujících dnech, s sebou ještě přinese řadu dalších důležitých novinek. Nejčastěji vyzdvihovanou novinkou je jednoznačně Stage Manager. Jedná se o zbrusu nový systém pro multitasking, s nímž by jablíčkáři měli mít možnost pracovat s hned několika aplikacemi zároveň, a to klidně i na externím displeji s až 6K rozlišením. Pro Stage Manager bude nutné disponovat iPadem s čipem Apple Silicon.

Dostupnost a cena

iPad Pro (2022) lze počínaje dneškem předobjednat, přičemž na pulty prodejců zamíří hned ve středu 26. října. Na 11″ iPad Pro (2022) s Liquid Retina displejem si budete muset připravit 25 990 Kč a za 12,9″ model s Liquid Retina XDR displejem (mini-LED) si Apple naúčtuje od 35 490 Kč. Následně je ještě možné si připlatit za úložiště až do výše 2 TB či za Cellular konektivitu.

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.