Zavřít reklamu

Když Apple v červnu 2020 představil příchod Apple Silicon neboli vlastních čipů pro jablečné počítače, získal si tím nemalou pozornost celého technologického světa. Cupertinský gigant se totiž rozhodl pro upuštění od do té doby používaných procesorů Intel, které relativně svižným tempem nahrazuje vlastními čipy postavenými na architektuře ARM. V tomto směru má společnost bohatou praxi. Stejným způsobem si totiž navrhuje čipsety i pro telefony, tablety a ostatní. Tato změna s sebou přinesla řadu úžasných výhod, včetně nezpochybnitelného komfortu. Jedna z nejlepších vychytávek ale pomalu upadá v zapomnění? Proč?

Apple Silicon: Jedna výhoda za druhou

Jak už jsme zmínili výše, přechod od procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon s sebou přináší řadu skvělých výhod. Na první místo musíme samozřejmě postavit úžasné zlepšení výkonu, které jde ruku v ruce s lepší úsporností a nižšími teplotami. Ostatně díky tomu se cupertinský gigant trefil přímo do černého. Na trh totiž přinesly zařízení, která si dokážou hravě poradit s běžnou (i náročnější) prací, aniž by se jakkoliv přehřívala. Další výhoda spočívá v tom, že Apple čipy staví na zmiňované architektuře ARM, se kterou, jak již bylo zmíněno, má bohaté zkušenosti.

Na stejné architektuře si totiž zakládají i ostatní čipy od Applu, které můžeme najít jak v iPhonech a iPadech (Apple A-Series), tak v dnešní době i v Macích (Apple Silicon – M-Series). To s sebou přináší zajímavý benefit. Aplikace určené například pro iPhone tak lze bezchybně spustit i na jablečných počítačích, což může znatelně usnadnit život nejen uživatelům, ale také jednotlivým vývojářům. Osobně jsem díky této změně v určitém období i na Macu používal aplikaci Tiny Calendar Pro, která je za normálních okolností dostupná jen pro iOS/iPadOS a na macOS oficiálně není. To ale pro Macy s Apple Silicon není žádný problém.

apple silicon
Macy s Apple Silicon se těší obrovské popularitě

Problém s iOS/iPadOS aplikacemi

Ačkoliv se tato vychytávka jeví jako parádní možnost pro obě strany, tak bohužel pomalým tempem upadá v zapomnění. Jednotliví vývojáři totiž mají možnost zvolit, aby jejich iOS aplikace nebyly dostupné na App Storu v macOS. Tuto možnost zvolila nemalá část, včetně společností Meta (dříve Facebook) a Google. Pokud tedy jablíčkáři mají zájem o nějakou mobilní aplikaci a chtějí si ji dát do svého Macu, tak existuje velká šance, že se s úspěchem zkrátka nesetkají. Vzhledem k potenciálu této provázanosti je obrovská škoda, že prakticky nelze naplno využít tuto výhodu.

Na první pohled se taky může zdát, že vina je především na straně vývojářů. Ačkoliv svůj podíl na tom nesou, nemůžeme ze současné situace obviňovat pouze je, jelikož tady máme ještě dva důležité články. V první řadě by měl zasáhnout především Apple. Ten by pro vývojáře mohl přinést další dodatečné nástroje pro usnadnění vývoje. Na diskuzních fórech se také objevily názory, že by se celý problém mohl vyřešit představením Macu s dotykovou obrazovkou. O pravděpodobnosti podobného produktu ale nyní nebudeme spekulovat. Posledním článkem jsou pak samotní uživatelé. Osobně mi připadá, že v posledních měsících nejsou vůbec slyšet, kvůli čemuž možná vývojáři ani netuší, co po nich jablíčkáři chtějí. Jak na tento problém nahlížíte vy? Uvítali byste některé iOS aplikace na Apple Silicon Macích, nebo vám stačí webové aplikace a ostatní alternativy?

.