Zavřít reklamu

Před pár dny se konala vůbec první letošní Apple Keynote, na které jsme se dočkali představení několika nových jablečných produktů. Jen pro rekapitulaci přišly nové zelené varianty pro iPhone 13 (Pro), zároveň došlo také k vydání iPhonu SE třetí generace, iPadu Air páté generace, Macu Studio a monitoru Apple Studio Display. Především Macem Studio a novým monitorem nám Apple vskutku vytřel zrak, jelikož například příchod čipu M1 Ultra jsme asi tak úplně nečekali. Všem těmto produktům se na našem magazínu věnujeme a dopodrobna si je rozebíráme tak, abyste o nich věděli naprosto všechno.

Staré věci nejsou nové!

V tomto článku se však nebudeme tak úplně věnovat funkcím, vlastnostem a technologiím, se kterými Apple u nových zařízení přišel. Spíše bych se chtěl zamyslet nad tím, jak v poslední době probíhají prezentace některých Apple produktů, jelikož se mi způsob prezentace prostě a jednoduše přestává líbit. Aktuálně již prakticky dva roky probíhají veškeré konference od Applu pouze v online podobě, a to kvůli pandemie koronaviru. Kalifornský gigant nechce z důvodu bezpečnosti a zdraví shromažďovat v sále mnoho novinářů, což samozřejmě dává smysl a jedná se o pochopitelný krok. Nezbývá nám nic jiného než doufat, že se již brzy vrátí svět do normálu a s ním i Apple, potažmo jeho konference.

mpv-shot0020

Shodou okolností, zhruba od té doby, co Apple pořádá své konference pouze online, jsem si začal všímat jedné věci. Konkrétně si vybavuji, že jsem si jí začal všímat při představování nových produktů po vydání iOS 13. Jedná se o to, že Apple u některých zařízení, které představuje, začal často mluvit o „speciálních a jedinečných“ funkcích, které však nepřichází se samotným produktem, nýbrž jsou součástí operačního systému jako takového a jsou tak k dispozici i pro starší zařízení. Jablečnému příznivci, který je neznalý, pak může přijít, že nový produkt nabízí nespočet nových a jedinečných funkcí, z čehož může být nadšený a může na něj chtít přejít. Ve skutečnosti ale tyto funkce zvládá i jeden, dva či tři roky staré zařízení ze stejné produktové rodiny. Kromě toho často mluví také o technologiích a vlastnostech, které opět prezentuje jako nové, ale jsou několik let staré.

Všimnout jsme si toho mohli i na poslední Keynote

Ku příkladu, naposledy jsme si toho mohli všimnou právě před pár dny, a to při představování iPhonu SE 3. Zcela upřímně je pro mě tento telefon úplným zklamáním, jelikož u něj Apple oproti druhé generaci přišel pouze s výkonnějším čipem, podporou 5G a minimální změnou barevných variant. Myslím si, že iPhone SE třetí generace toho měl nabídnout o mnoho více, jelikož nemáte šanci od sebe třetí a druhou generaci rozpoznat. Uživatele by rozhodně potěšil například příchod MagSafe, který se neustále každým rokem čím dál tím více rozšiřuje, popřípadě lepší zadní kamera, změna designu či cokoliv dalšího. iPhone SE 3 tak jednoduše vypadá jako pět let starý iPhone 8, což už je v dnešní době žalostné, vzhledem k zařízením od konkurence.

Apple samozřejmě nějakým způsobem musí zákazníky k nákupu iPhonu SE třetí generace i přesto „dokopat“. A vzhledem k tomu, že vyjmenování těch tří změn, se kterými třetí generace tohoto telefonu přichází, by trvalo asi patnáct sekund, tak kalifornský gigant prostě musel představení nějakým způsobem natáhnout, aby nezkušené diváky zaujmul. Jednalo se například o představení režimu Soustředění, nové verze aplikace Mapy, funkci Live Text, diktování a využívání Siri přímo na zařízení, což jsou funkce iOS, kromě toho představoval také Touch ID a další podobné funkce, které známe z druhé generace. Ještě více jsme si však stejného počínání mohli všimnout u iPadu Air páté generace, kdy se Apple vychloubal například SharePlay, rychlými poznámkami či novou verzí iMovie. A stejně to bylo i v případě předchozích konferencí.

Každé zařízení má stejný čas pro představení

Pokud se podíváte na časovou osu poslední Apple Keynote, tak si můžete všimnout toho, že se Apple snaží každému zařízení věnovat stejný čas, a to zhruba 10 minut, což je celý problém. Stejnou dobu na představení tak získá jak „nový“ iPhone SE třetí generace, tak brutálně výkonný a zajímavý počítač Mac Studio. Myslím si, že by Apple rozhodně udělal lépe, kdyby představení nezajímavých produktů osekal a získaný čas věnoval raději zlatým hřebům večera. Například představení Macu Studio mi přišlo relativně osekané a rozhodně se dalo prodloužit, klidně jen o pár minut. Myslím si, že v této situaci je Mac Studio o mnoho důležitější než iPhone SE třetí generace. Mám pocit, že před několika lety, kdy ještě byly konference společně s účastí fyzických účastníků, se tohle umělé natahování nedělo. Možná právě kvůli tomu, že by mohlo publikum negativně reagovat. Pevně věřím, že zanedlouho uvidíme zpět stejný styl prezentací jako před několika lety. Jaký máte na současné Apple Keynote názor vy? Líbí se vám, anebo ne? Dejte nám to vědět do komentářů.

timeline_keynote_apple_brezen2022
.