Zavřít reklamu

Mac Studio je tady. Apple při příležitosti dnešní akce Apple Event skutečně odhalil zbrusu nový počítač, o jehož možném příchodu jsme se dozvěděli teprve před pár dny. Na první pohled dokáže zaujmout svým zajímavým designem. Jedná se totiž o zařízení kompaktních rozměrů, které svým způsobem kombinuje vlastnosti Macu mini a Macu Pro. To zásadní se ale ukrývá takříkajíc pod povrchem. Řeč je samozřejmě o extrémním výkonu. Pojďme si tedy detailně posvítit na to, co novinka vlastně nabízí.

f1646764681

Mac Studio výkon

Tento nový desktop těží především ze svého extrémního výkonu. Lze jej totiž osadit čipy M1 Max, nebo nově představeným a revolučním čipem M1 Ultra. Z hlediska výkonu procesoru je Mac Studio o 50 % rychlejší než Mac Pro, při srovnání grafického procesoru pak až 3,4x rychlejší. V té vůbec nejlepší konfiguraci s M1 Ultra je dokonce o 80 % rychlejší než aktuálně nejlepší Mac Pro (2019). Není tedy překvapením, že si levou zadní poradí s vývojem softwaru, náročnou úpravou videa, tvorbou hudby, prací ve 3D a řadou dalších. Celé to lze poměrně rychle shrnout. Mac Studio se po stránce výkonu posouvá tam, kde doposud žádný Mac nebyl a svou konkurenci tak hravě schovává do kapsy. Bližší informace o novém čipu M1 Ultra naleznete zde:

Celkově lze zařízení nakonfigurovat s až 20jádrovým CPU, 64jádrovým GPU, 128 GB jednotné paměti a až 8TB úložištěm. Mac Studio si tak poradí například s až 18 streamy ProRes 8K 422 videa najednou. Zároveň těží i ze samotné architektury čipů Apple Silicon. V poměru k bezkonkurenčnímu výkonu mu totiž stačí pouhý zlomek energie.

Mac Studio design

Jak už jsme uvedli hned v úvodu, Mac Studio dokáže na první pohled zaujmout svým unikátním designem. Tělo je vyrobeno z jediného kusu hliníku a dalo by se říct, že se jedná o něco vyšší Mac mini. Přesto se ale jedná o nesmírně kompaktní zařízení s ohledem na brutální výkon, který se navíc pyšní sofistikovaným rozložením komponentů uvnitř počítače, čímž se zajišťuje bezchybné chlazení.

Mac Studio konektivita

Mac Studio na tom není špatně ani z hlediska konektivity, ba naopak. Zařízení totiž konkrétně nabízí HDMI, 3,5mm jack konektor, 4 USB-C (Thunderbolt 4) porty, 2 USB-A, 10 Gbit Ethernet a čtečku SD karet. Z hlediska bezdrátového rozhraní pak nechybí Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Mac studio cena a dostupnost

Nový Mac Pro si můžete předobjednat ještě dnes, přičemž na trh oficiálně vstoupí příští týden, v pátek 18. března. Co se týče ceny, v konfiguraci s čipem M1 Max startuje na 1999 dolarech, s čipem M1 Ultra pak na 3999 dolarech.

.