Zavřít reklamu

Mac Studio je tady. Apple při příležitosti dnešní akce Apple Event skutečně odhalil zbrusu nový počítač, o jehož možném příchodu jsme se dozvěděli teprve před pár dny. Na první pohled dokáže zaujmout svým zajímavým designem. Jedná se totiž o zařízení kompaktních rozměrů, které svým způsobem kombinuje vlastnosti Macu mini a Macu Pro. To zásadní se ale ukrývá takříkajíc pod povrchem. Řeč je samozřejmě o extrémním výkonu. Pojďme si tedy detailně posvítit na to, co novinka vlastně nabízí.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Mac Studio výkon

Tento nový desktop těží především ze svého extrémního výkonu. Lze jej totiž osadit čipy M1 Max, nebo nově představeným a revolučním čipem M1 Ultra. Z hlediska výkonu procesoru je Mac Studio o 50 % rychlejší než Mac Pro, při srovnání grafického procesoru pak až 3,4x rychlejší. V té vůbec nejlepší konfiguraci s M1 Ultra je dokonce o 80 % rychlejší než aktuálně nejlepší Mac Pro (2019). Není tedy překvapením, že si levou zadní poradí s vývojem softwaru, náročnou úpravou videa, tvorbou hudby, prací ve 3D a řadou dalších. Celé to lze poměrně rychle shrnout. Mac Studio se po stránce výkonu posouvá tam, kde doposud žádný Mac nebyl a svou konkurenci tak hravě schovává do kapsy. Bližší informace o novém čipu M1 Ultra naleznete zde:

Celkově lze zařízení nakonfigurovat s až 20jádrovým CPU, 64jádrovým GPU, 128 GB jednotné paměti a až 8TB úložištěm. Mac Studio si tak poradí například s až 18 streamy ProRes 8K 422 videa najednou. Zároveň těží i ze samotné architektury čipů Apple Silicon. V poměru k bezkonkurenčnímu výkonu mu totiž stačí pouhý zlomek energie.

Mac Studio design

Jak už jsme uvedli hned v úvodu, Mac Studio dokáže na první pohled zaujmout svým unikátním designem. Tělo je vyrobeno z jediného kusu hliníku a dalo by se říct, že se jedná o něco vyšší Mac mini. Přesto se ale jedná o nesmírně kompaktní zařízení s ohledem na brutální výkon, který se navíc pyšní sofistikovaným rozložením komponentů uvnitř počítače, čímž se zajišťuje bezchybné chlazení.

Mac Studio konektivita

Mac Studio na tom není špatně ani z hlediska konektivity, ba naopak. Zařízení totiž konkrétně nabízí HDMI, 3,5mm jack konektor, 4 USB-C (Thunderbolt 4) porty, 2 USB-A, 10 Gbit Ethernet a čtečku SD karet. Z hlediska bezdrátového rozhraní pak nechybí Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Mac studio cena a dostupnost

Nový Mac Pro si můžete předobjednat ještě dnes, přičemž na trh oficiálně vstoupí příští týden, v pátek 18. března. Co se týče ceny, v konfiguraci s čipem M1 Max startuje na 1999 dolarech, s čipem M1 Ultra pak na 3999 dolarech.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více