Zavřít reklamu

Apple dle posledních patentových přihlášek pracuje na nové soustavě čoček, která by ve výsledku mohla vést nejen k větší kvalitě snímků, ale také k menšímu výstupku na zádech telefonu.

Fotoaparáty smartphonů jsou stále oblíbenější a dnes jsou už pro většinu uživatelů jediným fotoaparátem vůbec. Ačkoli kvalita snímků neustále zlepšuje, stále mají standardní fotoaparáty několik výhod. Jednou z nich jsou čočky a prostor mezi nimi, které dovolují mnohem více nastavení a ve výsledku i kvalitu fotek. Samozřejmě pak nabízí i násobné optické přiblížení.

Smartphony naopak bojují s nedostatkem místa a čočky samotné vychází až na menší odlišnosti ze stejných návrhů. Zdá se však, že Apple chce současný systém přepracovat.

Nová patentová přihláška nese název „Skládaný systém čoček s pěti refrakčními čočkami“ a k ní je ještě druhá hovořící o třech refrakčních čočkách. Obě byly v úterý schváleny příslušným patentovým úřadem USA.

iPhone 11 Pro unboxing leak 7

Práce s lomem světla

Oba patenty shodně popisují nové úhly dopadu světla při zachycení snímku při různé délce nebo šířce iPhonu. To dává Applu možnost prodloužit vzdálenost mezi čočkami. Nezávisle na tom, zda jde o pěti nebo tří čočkovou variantu, obsahuje patent dále množství konkávních a konvexních prvků, které dále odráží světlo.

Apple by tak mohl využít lomu a odrazu světla při 90 stupních. Kamerky by mohly být dále od sebe, ale stále by měly vypouklou úpravu. Na druhou stranu by mohly být více zapuštěny do těla smartphonu.

Pětiprvková verze nabídne 35 mm ohniskovou vzdálenost a rozsah 35 – 80 mm při zorném poli 28 – 41 stupňů. Což je vhodné pro širokoúhlou kameru. Tříprvková varianta nabídne 35 mm ohniskovou vzdálenost 80 – 200 mm při zorném poli 17,8 – 28,5 stupňů. To by bylo vhodné pro teleobjektiv.

Jinými slovy může Apple využít pro teleobjektiv a širokoúhlý fotoaparát, zatímco se ponechá prostor pro ultra širokou verzi.

Je nutné dodat, že společnost podává patentové žádosti prakticky každý týden. Ačkoli jsou často schváleny, k jejich uskutečnění nemusí nikdy dojít.

Zdroj: AppleInsider

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tedy, server Jablíčkář mám rád, ale toto není podle mého názoru dobrý článek. Většina souvětí mi nedává smysl a ani jazykově to není o mnoho lepší. Jediné, co jsem si z něho odnesl, je, že Applu byly schváleny dvě konkrétní patentové přihlášky. Co třeba znamená „Kamerky by mohly být dále od sebe, ale stále by měly vypouklou úpravu.“ ? Jsem (amatérský) fotograf, takže např. vím, co znamená přepočet ohniskové délky na její ekvivalent u 35mm velikosti políčka, ale u autora si ani tím nejsem jistý.

celý text

Čtěte více.