Zavřít reklamu

V posledních letech si moderní technologie procházejí obřími změnami. Dnes už totiž máme k dispozici propracované systémy pro virtuální realitu, stejně tak se zdokonaluje i rozšířená realita, a prakticky neustále můžeme slyšet o pozitivním postupu v jejich vývoji. Aktuálně se v souvislosti s Applem řeší příchod jeho AR/VR headsetu, který by mohl překvapit nejen svou astronomickou cenou, ale také obrovským výkonem, kvalitní obrazovkou s technologií microLED a řadou dalších benefitů. U toho se ale gigant pravděpodobně nezastaví. Dočkáme se jednou chytrých kontaktních čoček?

Mezi jablíčkáři se totiž začínají šířit poměrně zajímavé informace pojednávající o budoucnosti iPhonů a celkovém směřování Applu. Podle všeho chce cupertinský gigant svůj revoluční jablečný telefon, který je momentálně hlavním produktem v celém portfoliu, časem zrušit a nahradit modernější alternativou. O tom ostatně vypovídá i probíhající vývoj nejen zmiňovaného headsetu, ale také chytrých brýlích Apple Glass pro rozšířenou realitu. Celé by to mohly uzavírat chytré kontaktní čočky, které teoreticky nemusí být tak daleko, jak se na první pohled může zdát.

Chytré kontaktní čočky Apple

Na první pohled je jasné, že budoucnost s vysokou pravděpodobností leží ve světě virtuální a rozšířené reality. Chytré kontaktní čočky by navíc mohly řešit problémy samotných brýlí, které nemusí každému úplně sednout, kvůli čemuž mohou bránit v komfortním používání. Ačkoliv podobné koncepty známe spíše ze sci-fi filmů a pohádek, tak možná se podobného produktu dočkáme již koncem tohoto desetiletí, případně začátkem dalšího. Čočky jako takové by samozřejmě v jádru fungovaly úplně normálně a šlo by s nimi korigovat oční vady, přičemž navíc by nabídly potřebné chytré funkce. V jejich jádru by tedy musel být zakomponovaný čip, pracující s vhodným operačním systémem. V této souvislosti se hovoří o něčem jako realityOS.

Prozatím je ale brzy na spekulace o tom, co všechno by čočky vlastně mohly umět a jakými způsoby by je šlo využít. Již nyní se ale objevují nejrůznější otázky týkající se ceny. V tomto směru by to nemuselo být až tak nepřívětivé, jelikož čočky jako takové jsou řádově menší. Podle některých zdrojů by se jejich cena mohla klidně pohybovat v rozmezí od 100 do 300 dolarů, tedy nanejvýš kolem 7 tisíc korun. I na tyto odhady je ale stále příliš brzo. Vývoj totiž není v plném proudu a jedná se jen o možnou budoucnost, na kterou si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat.

Kontaktní čočky

Nezpochybnitelné bariéry

Ačkoliv se nahrazení iPhonu novější technologií může zdát jako skvělý nápad, pořád zde existuje řada bariér, jejíchž překonání zabere svůj čas. V souvislosti přímo s čočkami visí obrovské otazníky nad soukromím uživatelů a zabezpečením, na což nás opět upozornily známá sci-fi díla. Zároveň se diskuzi nevyhnula i otázka ohledně „trvanlivosti“ produktu. Běžné kontaktní čočky jsou totiž rozděleny do několika kategorií podle toho, jak dlouho je může člověk nosit. Pokud máme například měsíční čočky, můžeme sice jednu dvojici používat celý měsíc, avšak musíme počítat s jejich každodenním čištěním a uchováním v potřebném roztoku. Jak by něco takového řešil technologický gigant jako Apple je otázkou. V tomto případě se už totiž poměrně silně mísí segment technologií a zdravotnictví a vyřešení všech záležitostí zabere jistý čas.

Chytré AR čočky Mojo Lens
Chytré AR čočky Mojo Lens

Zdali budoucnost skutečně spočívá v chytrých brýlích a čočkách je prozatím nejasné. Jak už nám ale ukázaly chytré kontaktní čočky Mojo Lens, něco podobného už dávno není pouhým sci-fi. Jejich produkt totiž využívá microLED displej, několik chytrých senzorů a kvalitní baterie, díky čemuž si uživatelé mohou do reálného světa nechat promítnout nejrůznější informace – právě ve formě rozšířené reality. Pokud by Apple teoreticky dokázal podobnou technologii vzít a povznést ji na zcela novou úroveň, s jistotou můžeme tvrdit, že si tím získá doslova obrovskou dávku pozornosti. Jak už ale bylo zmíněno výše, na podobné odhady je ale stále brzo, jelikož jablečné chytré kontaktní čočky my teoreticky mohly přijít až na přelomu desetiletí, tedy kolem roku 2030. O jejich vývoji informoval jeden z nejpřesnějších analytiků, Ming-Chi Kuo.

.