Zavřít reklamu

iPhone 11 a iPhone 11 Pro (Max) jsou v prodeji již druhý týden, stále jim však ještě chybí jedna z nejzajímavějších funkcí – Deep Fusion. Podle posledních zpráv má Apple nicméně funkci již připravenou a brzy ji nabídne v nadcházející betaverzi iOS 13, s největší pravděpodobností tedy v iOS 13.2.

Deep Fusion je označení pro nový systém zpracování obrazu při fotografování iPhony 11 (Pro), který naplno využívá možností procesoru A13 Bionic, konkrétně pak Neural Enginu. Za pomoci strojového učení se pořízená fotografie zpracovává po jednotlivých pixelech, čímž se optimalizují textury, detaily i případný šum v každé části snímku. Funkce tak přijde vhod zejména při fotografování uvnitř budov nebo při středním osvětlení. Aktivuje se zcela automaticky a uživatel ji nebude moct deaktivovat – prakticky ani nepozná, že je Deep Fusion v dané situaci aktivní.

Proces pořizování fotografie se s Deep Fusion nebude nikterak lišit. Uživatel jen stiskne spoušť a krátkou chvíli počká, až se snímek vytvoří (podobně jako u Smart HDR). Ačkoli celý proces trvá přibližně jen sekundu, stihne telefon, respektive procesor provést řadu složitých operací.

Celý proces probíhá následovně:

  1. Ještě před stisknutím spouště fotoaparátu se na pozadí pořídí tři snímky s krátkou dobou expozice.
  2. Následně se při stisknutí spouště na pozadí pořídí další tři klasické fotografie.
  3. Ihned poté telefon pořídí ještě jednu fotografii s dlouhou expozicí, aby došlo k zachycení všech detailů.
  4. Trojice klasických fotografií a fotografie s dlouhou expozicí se sloučí do jednoho snímku, který Apple označuje jako „synthetic long“.
  5. Deep Fusion vybere jeden nejkvalitnější snímek s krátkou expozicí (vybírá ze tří, které byly pořízeny ještě před stisknutím spouště).
  6. Následně vybraný snímek spojí s vytvořeným „synthetic long“ (sloučí se tedy dva snímky).
  7. Sloučení obou snímků probíhá pomocí procesu skládajícího se ze čtyř kroků. Snímek vzniká pixel po pixelu, zvýrazňují se detaily a čip A13 dostává instrukce, jak přesně by měly být obě fotografie spojeny.

Byť je proces poměrně dost složitý a může se zdát časově náročný, tak celkově trvá jen o něco málo více než zachycení snímku pomocí Smart HDR. Uživateli se tak ihned po stisknutí spouště nejprve zobrazí klasická fotografie, ten je však krátce poté nahrazen detailním Deep Fusion snímkem.

Ukázky Deep Fusion (a Smart HDR) fotografií od Applu:

Nutno podotknout, že výhod Deep Fusion bude využívat zejména teleobjektiv, nicméně i při focení klasickým širokým objektivem přijde novinka vhod. Naproti tomu nový ultraširokoúhlý objektiv nebude Deep Fusion podporovat vůbec (stejně jako nepodporuje noční focení) a využije namísto toho Smart HDR.

Nové iPhony 11 tak nabídnou hned tři různé režimy, které se aktivují za různých podmínek. Pokud bude scéna příliš jasná, použije telefon Smart HDR. Při focení uvnitř budov a za středně horších světelných podmínek se aktivuje Deep Fusion. Jakmile budete fotit večer nebo v noci za slabého světla, aktivuje se Night Mode, neboli noční režim.

iPhone 11 Pro back camera FB

zdroj: The Verge

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.