Zavřít reklamu

Když se řeknou profesionální aplikace od Applu, většině se vybaví pouze Final Cut Pro pro video a Logic Pro pro hudbu. Nic dalšího bohužel Apple nenabízí a namísto toho vyvíjí jen tyto aplikace, které v minulosti odkoupil a vzal tak pod svá křídla. Applu ale schází ještě jeden segment. Jestliže totiž máme k dispozici profesionální software pro práci s videem i hudbou, kde je program na úpravu fotek?

Samozřejmě k dispozici jsou nativní Fotky, které disponují mnoha možnostmi. U řady jablíčkářů dokonce plně nahrazují Lightroom od Adobe, jelikož jsou vybaveny prakticky stejnými nástroji, a hlavně fungují nativně v rámci systému. Stejně tak je lze pro úpravu použít i na iOS/iPadOS, kde ale lidé raději sahají po konkurenci, nebo si svou úpravu nechávají až na případy, kdy pracují na Macu. Teoreticky by to však Apple mohl posunout ještě o něco dál.

final cut pro

Profesionální software pro grafiku

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, Apple sice nabízí plnohodnotná řešení pro úpravu videí či tvorbu hudby, avšak na grafiku tak trošku zapomíná, což je určitě škoda. V tomto segmentu prozatím zcela dominuje firma Adobe se svými programy Photoshop, Illustrator a InDesign, i když ji pomalu dýchá na záda společnost Serif. Ta totiž prakticky zkopírovala zmiňované programy, jenže je nenabízí za měsíční předplatné, nýbrž za jednorázový poplatek. Není se tedy čemu divit, že popularitě tohoto softwaru strmě roste. Navíc i Apple některé z programů v minulosti zmiňoval u nově představených Maců a nepřímo je tak propagoval.

Apple by čistě teoreticky mohl vstoupit na trh grafických programů a přinést vlastní řešení pro práci s rastrovou i vektorovou grafikou a DTP. Cupertinský gigant k tomu zdroje jednoznačně má, bohužel je však nevyužívá a není tedy jasné, zdali se do tohoto segmentu vůbec někdy pustí. Ačkoliv grafické programy od Applu k dispozici nemáme, tak je nutné si uvědomit, že se o nich vlastně ani nemluví a nejsou součástí žádných úniků ani spekulací. Ve výsledku je to celkem škoda.

Fotky Mac Upravy
Úprava fotografií v nativní aplikace Fotky

Výhody pro Apple

Apple by však z grafických aplikací nemusel profitovat pouze finančně, ale zároveň by tak získal parádní způsob, jak propagovat i svá zařízení. Když totiž představuje novinky, častokrát můžeme slyšet prázdné řeči o tom, že jakmile vývojáři přizpůsobí své aplikace, budou o tolik a tolik rychlejší. Kdyby měl ale naopak zcela vlastní řešení, získal by další nezávislost na těchto vývojářích a vše by si tak mohl připravit s předstihem. A následně? Pak už vše prezentovat jako hotovou a otestovanou věc, která zkrátka funguje tak, jak má.

Jak už ale bylo zmíněno výše, mezi jablíčkáři se momentálně o příchodu grafického softwaru, ať už pro rastrovou nebo vektorovou grafiku, vůbec nemluví. Spíše to tak vypadá, že na něco podobného můžeme (prozatím) spíše zapomenout. Ačkoliv bychom takovýto software s radostí uvítali.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Apple v minulosti konkurenci pro Lightroom měl (Aperture), akorát v roce 2014 vývoj ukončil a bylo po srandě. Přitom to byla čupr appka, sám jsem na ní asi rok dělal a sedla mi více než lightroom a výsledky z ní lezly trochu jiné, což je fajn. Dobrou náhradou je Capture One, je až zbytečně složitý, ale stejně nakonec používám adobe, protože za asi 260 Kč na měsíc mam k dispozici Lightroom i klasickej Photoshop, kterej potřebuju jen okrajově když náhodou dělam grafiku pro web. Navíc pro macOS i iPadOS a klidně i Windows. Tomu se dá těžko konkurovat.

celý text

Čtěte více.