Zavřít reklamu

Na Apple je nahlíženo jako na společnost, která s ohledem na uživatelské možnosti nepřekypuje zrovna přílišnou otevřeností. A je to do jistého ohledu pravda. Apple nechce, aby se člověk vrtal v tom, v čem nemusí, když vše funguje tak, jak má. Oproti tomu jsou zde ale věci, ke kterým dává přístup nejen vývojářům ale i uživatelům, a to z jiných zařízení, než jsou ty vlastní. Jen se o tom moc nemluví. 

Na jedné straně zde máme uzavřený ekosystém, na straně druhé jisté prvky, které ho přesahují. U určitých věcí to ale působí, že Apple chce, aby se vlk (uživatel) nažral a koza (Apple) zůstala celá. Řeč je konkrétně o službě FaceTime, tedy platformě k (video) telefonování. Společnost je představila už v roce 2011, a to s iOS 4. Po deseti letech v roce 2021 s iOS 15 pak přišla možnost sdílet pozvánky, stejně jako spousta dalšího vylepšení v podobě SharePlay atd.

Odkaz s pozvánkou na FaceTime totiž už můžete poslat i kamarádům a členům rodiny, kteří používají Windows nebo Android s prohlížečem Chrome či Edge. I tyhle hovory jsou přitom šifrované v průběhu celého přenosu, což znamená, že jsou stejně soukromé a bezpečné jako všechny ostatní hovory přes FaceTime. Problém je v tom, že je to sice vstřícné, ale značně kostrbaté, gesto Applu.

Řešilo se to už s kauzou Epic Games. Kdyby Apple chtěl, mohl mít největší chatovací platformu na světě, která by zastínila i WhatsApp. Jenž Apple nechtěl jeho iMessage pustit mimo své platformy. I když s FaceTimem udělal jistý ústupek, pořád ostatní omezuje a je otázkou, zda tedy řešit hovor přes FaceTime, nebo jinou službu, když jich zde máme tolik. Jinou situací by bylo, kdyby společnost vydala samostatnou aplikaci.

Android aplikace 

Jenže to, proč tomu tak je, je ze zištného důvodu – výdělku. Z FaceTimu totiž Applu neplynou žádné příjmy. Je to totiž bezplatná služba, což je pravý opak Apple Music a Apple TV+. Obě tyto platformy totiž mají např. na Androidu samostatné aplikace. Je tomu z toho důvodu, že Apple zde potřebuje získávat nové uživatele nehledě na to, jakou platformu používají, a do jisté míry je to strategie samozřejmě správná. Tyto platformy jsou dostupné i přes web nebo na chytrých televizích. Obě jsou ale vázané na předplatné, bez něho je můžete používat jen po omezenou dobu.

FaceTime je zdarma, a to stále. Jenže tím krokem, že je Apple uvolnil alespoň přes web, k nim dává přičichnout i ostatním uživatelům mimo těch používajících jeho produkty. Tímto nekomfortem služby je na ně pak vyvíjen nepřímý nátlak k tomu, aby podlehli a pořídili si zařízení Applu a využívali jejich možností nativně, z čehož už Applu samozřejmě zisk plyne. I toto je vlastně správný krok s ohledem na tržní záměry společnosti. Vše ale tak nějak končí s informovaností uživatelů. O Applu se hodně mluví, ale Apple sám uživatele o těchto možnostech tak nějak neinformuje, čímž vlastně vše do jisté míry také pohřbívá a na dané funkce se zapomíná. Rozhodně ale už neplatí, že je Apple tak uzavřený, jako tomu bylo dříve. Snaží se, ale možná až příliš pomalu a neohrabaně. 

.