Zavřít reklamu

I když nyní zajímají svět spíše iPhony 15 a Apple Watch Series 9 či Ultra 2, objevila se poměrně zajímavá a stejně tak neuvěřitelná zpráva týkající se počítačů společnosti. Apple by měl údajně chystat levný MacBook jako konkurenci pro Chromebooky. Je to ale rozumné? 

Zpráva tvrdí, že Apple plánuje vyrobit skutečně levnou řadu MacBooků pro vzdělávací sektor, kterému poslední dobou vládnou spíše Chromebooky. Nová řada by měla být posazena pod MacBooky Air, a i když bude vnější design stále hliníkový, mělo by se jinak hodně odlehčovat, a to zejména na komponentech. Právě tím by Apple snížil cenu tak, aby se jí dokázal rovnat dostupným laptopům. 

Je libo Mac za bůra? 

Modely Chromebooků používaných ve školách jsou obvykle velmi cenově dostupné, a to logicky, protože jich instituce kupují desítky a na výkon zde v první řadě úplně nejde. Často stojí i pod 200 dolarů, tedy cca 5 000 Kč. Dokážete si představit MacBook za tuto cenu? Dokážete si představit MacBook klidně i za trojnásobnou cenu? Dříve jsme ho tady měli, kdy se jednalo o plastový MacBook, jenže to bylo 15 let nazpět.

Je těžké si představit, že by se Apple dokázal nějak tomuto bodu alespoň přiblížit, a to i bez ohledu na možné kompromisy, které by musel podstoupit. Myšlenka je to ale lákavá, mít macOS v zařízení, za které třeba zaplatíte jen 10 tisíc Kč. Jistě by to masivně podpořilo prodeje počítačů společnosti a rozšíření uživatelské základny. Jenže měl by to Apple vůbec zapotřebí? Samozřejmě, že ne. Low-endy nedělá, i když sem tam nějaké odlehčení přinese v podobě iPhonů SE a Apple Watch SE. 

Školní sektor je specifický 

Navíc uspokojit vzdělávací sektor s jeho specifickými potřebami je poměrně oříšek. Společnost to zkoušela s iPady nabízející nižší cenu a větší flexibilitu, jenže i tak se nyní ve velkém rozmáhají spíše Chromebooky s integrací služeb Googlu. Nic na tom nezmění ani bezplatné aplikace na produktivitu Applu, jako jsou Pages, Numbers a Keynote.  

Apple byl jednou z prvních společností, které si uvědomily, že pokud chcete, aby budoucí spotřebitelé kupovali vaše produkty, je dobrou strategií, aby je používali studenti již dnes. Svého času měl dokonce vzdělávací sektor tvořit zhruba 25 % příjmů Applu. Ani dnes Apple na studenty úplně nekašle, kdy jako jednu z mála svých akcí směřuje právě k nim, a to v rámci Back to School. 

Jaký by byl čip? 

Nejlevnějším MacBookem Applu je nyní MacBook Air s čipem M1, který je pro školství dostupný skrze Apple Online Store za 28 190 Kč (s AirPody zdarma). Co na takovém stroji ale více osekávat? Čipem se rovná těm nejvýkonnějším MacBookům, a řešil by Apple vývoj nějaké odlehčené verze, která by prostě vynikala svým slabým výkonem jen proto, aby byl levnější? Na Intel samozřejmě nepřejde, takže architektura by jistě byla stále Apple Silicon. Rozhodně bychom byli pro, to ano, ale nezdá se to jako pravděpodobné z mnoha řečených důvodů. 

.